Rovensko pod Troskami

Město Rovensko pod Troskami leží jihovýchodně od Turnova ve směru na Jičín, západně od Lomnice nad Popelkou. Nachází se na soutoku potoků Veselky a Václavky v malebné oblasti Českého ráje.

Území města tvoří části: Rovensko pod Troskami, Blatec, Křečovice, Liščí Kotce, Štěpánovice a Václaví.

První písemné zmínky o Rovensku pocházejí z roku 1371. Za doby Karla IV. zde započala tradice broušení drahých kamenů a českých granátů. Za 2. světové války v roce 1943 se zde skrývali výsadkáři. Městu hrozilo, že obyvatelstvo bude vyhlazeno a město zlikvidováno německou armádou. Díky oběti dvou výsadkářů Lubomíra Jasínka a Františka Závorky, kteří se skrývali na místní plovárně, bylo město zachráněno.

Dochovalo se zde několik historických památek. Jedná se například o kostel sv. Václava, dřevěnou zvonici s obrácenými zvony, několik soch a sousoší a další. K památkám lidové architektury patří roubená chaloupka čp. 206 v Matouškově ulici. Dominantou Rovenska i širokého okolí je zřícenina hradu Trosky, nedaleko se nachází vrch Kozákov známý výskytem polodrahokamů, zejména achátů a ametystů.

mailRovensko pod Troskami

náměstí prof. Drahoňovského 1, Rovensko pod Troskami, 512 63