Kryštofovo Údolí

Obec Kryštofovo údolí leží východně od Liberce, na říčce Rokytce. V minulosti bývalo starou uhlířskou a pašeráckou osadou, která byla údajně založena již v 16. století. Na různých místech obce jsou dodnes patrné stopy po hornické činnosti.

Po vyčerpání zásob železných rud začali zdejší obyvatelé pracovat jako dřevaři a uhlíři a také v místních lomech na vápenec a břidlici. Pro svou polohu sloužila obec jako úkryt v době středověkých válek obyvatelům Chrastavy. Dříve se Kryštofovo údolí nazývalo Údolí sv. Kryštofa nebo Clamovo Švýcarsko.

Kromě krásné okolní přírody láká obec i svými historickými památkami. Patří mezi ně kostel sv. Kryštofa, dřevěná zvonice a socha sv. Jana Nepomuckého na kamenném můstku přes Rokytku. Obzvláště velkým lákadlem je pak Muzeum betlémů. V obci je také přírodní koupaliště.

Na obec Kryštofovo údolí navazuje osada Novina, která se táhne od mohutného železničního viaduktu vysoko do kopců téměř pod Malý Ještěd. Z Kryštofova údolí můžete podniknout romantický výlet vlakem do Liberce. Trasa vede dvěma tunely a přes několik viaduktů.
mailKryštofovo Údolí

Kryštofovo Údolí 166, Kryštofovo Údolí, 460 02