Rekreační obec Hamr na Jezeře leží nedaleko Stráže pod Ralskem. Rozkládá se v mírně zvlněné krajině borových lesů při Hamerském potoce, který napájí velké rybníky, především Hamerský, ale i Horecký a Sedlšťský. Tyto rybníky v minulosti zajišťovaly provoz bývalých hamrů.

Obec je obklopena několika vrchy - Hamerským špičákem (452 m.n.m.) s hradem Děvínem, Mlýnským vrchem a Chrástenskýcm vrchem. Nejvyšším vrchem v okolí je Ralsko (696 m) se zříceninou hradu.

Na konci 19.století se Hamr stal vyhledávaným letoviskem. Byla zde postavena řada penzionů a vilek, čímž městečko nabylo lázeňského charakteru. Další rozvoj městečka nastal s příchodem roku 1989. Dnes je Hamr na Jezeře vyhledávaným místem ke strávení aktivní rodinné dovolené. Okolí skýtá široké možnosti vodních sportů, turistiky i cykloturistiky.
mailHamr na Jezeře

Hamr na Jezeře, 471 28