Česká Kamenice leží mezi městy Děčín a Nový Bor, v podhůří Lužických hor.

Tuto oblast již v 11. století řídce obývali Lužičtí Srbové. Kolem poloviny 13. století založili němečtí osídlenci v místě křížení staré česko-lužické zemské stezky s říčkou Kamenicí stejnojmennou ves. Za vlády krále Přemysla Otakara II. byla střední část vsi povýšena na město. Dodnes se dochovala historicky i umělecky velmi cenná městská kniha ze 14. století, která je vedle městské knihy pražské a novobydžovské jednou z nejstarších v Čechách.

Za třicetileté války byli v České Kamenici několikrát ubytováni rakouští vojáci, kteří zde v roce 1634 způsobili velký požár. O deset let později se tudy přehnali Švédové, město však válku přečkalo poměrně dobře. V okolí města se bojovalo i za sedmileté války (1756-1763). Bitvu pruských a rakouských vojsk dodnes připomínají pomníčky u Studeného, Lísky a v sedle U Křížového buku.

Po II. světové válce bylo německé obyvatelstvo z větší části vysídleno a počet obyvatel města klesl o více než polovinu. Zkonfiskovaný majetek převzali národní správci a velká část obchodů, hostinců i průmyslových podniků byla zrušena. Neobydlené domy postupně chátraly a některé z nich byly později zbourány. Bohužel mezi nimi byly i původní gotické lázně a některé další památkově cenné budovy.

Díky tomu, že se město po válce příliš nerozvíjelo, si dodnes udrželo svůj starobylý charakter. V roce 1992 byla v České Kamenici vyhlášena městská památková zóna, která zahrnuje zachované vnitřní město s úzkými uličkami a starými domy.

Město bylo kdysi obehnáno hradbami se čtyřmi branami, z nichž se dodnes zachovala jen jižní Zámecká brána. V okrajových částech města se dochovalo několik typických lidových roubených a hrázděných domů s podstávkou. Uprostřed Náměstí Míru stojí barokní osmiboká kašna z roku 1575. Kašnu zdobí socha Panny Marie z roku 1680 od Mistra Oldřicha ze Žitavy.

Rodáci a osobnosti České Kamenice
Prof. Johann Klein (1681-1762) - slavný matematik, ředitel katedry matematiky v pražském Klementinu, tvůrce astronomických hodin.

Jakob Frint (1766-1834) - univerzitní profesor ve Vídni, dvorní a zámecký farář.

Johann Baptist Pohl (1782-1834) - čestný doktor medicíny a univerzitní profesor botaniky v Praze, badatel v brazilských pralesích, průvodce J. W. Goetha po Čechách.

Franz Preidl (1810-1889) - textilní podnikatel, významný starosta města, mecenáš. Antonín Dvořák (1841-1904) - chodil v letech 1856 až 1857 do zdejší německé školy, aby se zdokonalil v němčině.

mailČeská Kamenice

Česká Kamenice, 407 21