Srbská Kamenice leží severovýchodně od města Děčína. Rozkládá se v údolí řeky Kamenice, která se na severním konci obce spojuje s Chřibskou Kamenicí.

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1352. Architektonickou dominantou obce je kostel sv. Václava, nachází se zde také řada roubených domů, některé s hrázděnými patry. Na skále pod místním hřbitovem je vytesán zajímavý reliéf Korunování Panny Marie od neznámého lidového umělce.

U silnice směrem na Novou Olešku a Děčín, u prvního rybníka, stojí pomník, připomínající tragickou havárii jugoslávského dopravního letadla v roce 1972, kterou přežila pouze jedna z letušek.

Obec je díky své poloze jednou z bran Českého Švýcarska. Malebná krajina s bizardními pískovcovými skalami je ideální pro pěší túry, ve vybraných lokalitách lze provozovat i horolezectví. Pro turisty je Srbská Kamenice východištěm cest směřujících například na Růžovský vrch, nejvyšší horu celých Labských pískovců na východ od Labe, či do romantického labyrintu pískovcových roklí Svinské Doly.

mailSrbská Kamenice

Srbská Kamenice, 407 15