K prameni řeky Nisy

Trasa je vhodná pro pěší turistiku. Trasa započíná v městské části Jablonce nad Nisou a vede přes rozhlednu Nisanka, ze které je nádherný výhled na velkou část Jizerských hor až do nedaleké Smržovky.

Jablonecké Paseky

První písemná zmínka o vsi s dnešním názvem pochází z roku 1615. Jablonecké Paseky prošly po mnoho let různými proměnami, ale po roce 1945 se staly součástí Jablonce nad Nisou. Na památku návštěvy císaře Josefa II. Byla vysazena lípa, která dodnes stojí před starobylou chalupou a bojuje o život. Za střed obce bylo dříve možné považovat okolí dnešního Paseckého náměstí. Centrum bylo tvořeno zejména školou, která byla postavena roku 1883 a tělocvičnou vybudovanou v letech 1881 až 1883, ale též hospodou zvanou Schlagschänke, která patřila ke zdejším nejstarším stavením. Na konci 19. století bylo založeno i sanatorium, které využívalo léčebné metody Sebastiana Kneippa a díky vedení Dr. Georga Glettlera se široce rozvíjelo. V současné době se v budově bývalého sanatoria nachází domov důchodců.

Novoveský hřeben

Hřbet na severní straně Nové Vsi nad Nisou protínala stará vozová cesta, vedoucí od Jablonce a Mšena na Smržovku. V sedle pod Novoveským vrchem poblíž křižovatky cest stála až do roku 1907 prastará lípa, na níž visela olejomalba sv. Archanděla Michaela, patrona smržovského farního kostela, podle něhož byla i hřebenová cesta nazývána „Michaelova cesta“ (Michaeli-Weg). V 20. letech 20. století byla na pustém návrší zřízen hostinec Buchbergerova bouda, o pár let později byl přejmenován na Jizerská bouda.Od poloviny 20. let byla Jizerská bouda nedílnou součástí oblíbené výletní trasy „Novoveský hřeben“ (Neudorfer Kamm), vedoucí od Jablonce přes chatu na Kynastu kolem Jizerské boudy ke „Třem lipám“ a dál na Smržovku. Atraktivitu trasy zvýšil novoveským okrašlovacím spolkem zpřístupněný pramen Nisy (1930).

Rozhledna Nisanka

Rozhledna,která se nachází v nadmořské výšce 676 m, byla postavena v roce 2006 jako kombinace rozhledny a telekomunikační věže. Třicet pět metrů vysoká rozhledna získala svoje jméno podle nedalekého pramene řeky – Lužické Nisy. Rozhledna je tvořena ocelovým tubusem ovinutým schodištěm s válcovitou stavbou obepínající rozhlednu jen v přízemní části.Na rozhlednu vede 126 schodů a nabízí nádherné výhledy na Jizerské hory, Ještědský hřbet a Krkonoše.

U Tří lip

Nedaleko od novoveského pramene Lužické Nisy, na křižovatce starých vozových cest, stojí již od roku 1810 tři památné lípy a mezi nimi stejně stará boží muka, které nechal vystavět hospodář Anton Pochmann. Za svůj dlouhý život narostly lípy do výšky 25, 27 a 30 m a jejich obvody jsou 300, 413 a 430 cm.

Pramen Lužické Nisy

V roce 1929 Novoveský okrašlovací spolek pramen Nisy zpřístupnil cestou, o rok později tu byl odhalen pomník pramene Nisy. Místo se stalo výchozím bodem mezinárodní cyklistické trasy Odra - Nisa, měřící 591 km a vedoucí až k Baltickému moři. Nová pamětní cedule byla odhalena v roce 2010.

Smržovka

Smržovka se nachází v Jizerských horách mezi Jabloncem nad Nisou a Tanvaldem. První zmínky o městě pochází z roku 1586. Celé území bylo spravováno pány ze Smiřic, za vlády Ferdinanda II. byla část panství zkonfiskována a věnována vévodovi frýdlantskému. Za jeho vlády obec zaznamenala prudký rozmach a stala se střediskem textilního a sklářského průmyslu. Tradiční výroba bižuterie a hutního skla se zde zachovala až do dnešní doby. Mezi turistické cíle ve městě patří Muzeum místní historie, které sídlí v místním zámečku a expozice se je tvořena dobovými předměty, fotografiemi a mapami, které zapůjčili či darovali místní obyvatelé i přátelé Smržovky. Jejím cílem je ukázat návštěvníkům historický vývoj města, poukázat na zajímavá místa a stavby a připomenout významné osobnosti Smržovky. Mezi další zajímavosti patří kostel sv. Archanděla, pozdně barokní dominanta z roku 1781, stojící na Kostelním vrchu ve výšce 649 m.n.m., nebo železniční viadukt. Stavba z jizerské žuly má 9 mostních oblouků, délka mostu je 123,5 m, výška nejvyšší části je 26,5 m, do provozu byl uveden v roce 1894. Nejen pro malé návštěvníky je připraveno Muzeum panenek, které ukazuje přes 200 exponátů německých, ruských, španělských a českých panenek doplňují i další hračky. Vedle kuchyněk, pokojíčků, kočárků, postýlek i kolébek, nechybí ani kostičky, vláčky i autíčka pro kluky.