Do údolí Černé Desné za vodopády

Při putování Jizerskými horami byste neměli vynechat výlet za vodopády na říčce Černá Desná, které se pro svůj půvab a krásu staly o letošních letních prázdninách novou přírodní památkou.

Vodopády najdete na cestě po červené turistické značce z města Desná k přehradě Souš. Přírodní památka začíná u nejspodnějšího vodopádu, který se jmenuje Plotnový. Je vysoký asi 20 metrů a jméno získal podle svého tvaru, neboť vaši pozornost upoutá zejména velkými, lasturovitě zprohýbanými, skalními plotnami. Při chůzi proti proudu Černé Desné následuje vodopád Dlouhý, který má výšku 11 metrů a pohled na něj vás jistě uchvátí. Černá Desná dále protéká peřejemi a po pár metrech chůze narazíte na třetí vodopád ve směru proti proudu říčky, na vodopád Bukový. Hned za vodopádem Bukový je velmi atraktivní vodopád Hrncový. O Hrncovém vodopádu se povídá, že je jedním z nejdokonalejších vodopádů svého druhu v České republice. Své jméno získal podle obřího žulového hrnce.

Zpět do Desné se můžete vrátit po modré turistické značce.

Zdroj foto: Město Desná
Desná