Kostel sv. Mikuláše, Turnov

Chrám sv. Mikuláše je nejstarším kostelem v historickém jádru města Turnova.

Původně gotický kostel pochází ze 14. století, jeho počátky jsou spojeny se samotným vznikem města Turnova. Po požáru v roce 1538 byl přestavěn renesančně a roku 1722 barokně. Vnitřní barokní výzdoba kostela byla doplňována po celá desetiletí po přestavbě, v roce 1994 prošel bohatě zdobený interiér restaurací.

Uvnitř chrámu najdete cenné renesanční náhrobky rodu Vartemberků, které pocházejí ze 16. století. V té době byl rod Vartemberků majitelem Turnova.

Impozantně působí 25 metrů vysoká čtyřhranná věž se silným zdivem, která byla součástí opevnění města. V současné době je jednou z dominant města.

Ke kostelu přiléhá barokní fara z roku 1708, která vznikla přestavbou původní školy.

Prohlídky turnovských kostelů

V průběhu letních prázdnin, v měsících červenci a srpnu se každé pondělí a středu konají prohlídky turnovských kostelů s průvodcem. Seznámíte se s historií chrámu Narození Panny Marie, kostela sv. Mikuláše a kostela sv. Františka z Assisi a dozvíte se i mnoho zajímavého o městě Turnově. Prohlídky zajišťuje Regionální turistické informační centrum na náměstí Českého ráje.

Turnov

Jiráskova ulice, Turnov, 511 01