Vyhledávání

Sklářská osada Kristiánov

V jediném zachovaném stavení kdysi významné sklářské osady Kristiánov se nachází stálá expozice Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou.

Stěžejním exponátem zůstal trojrozměrný model celé osady Kristiánov v době její největší slávy, který zhotovil kokonínský (Kokonín – dnes místní část Jablonec nad Nisou) rodák František Ulbrich. Na doprovodných panelech se návštěvníci dozvědí to nejdůležitější z historie osady, podrobnosti o jednotlivých, dnes již neexistujících, budovách a jejich obyvatelích. Seznámí se ale také s typickými výrobky zdejší sklárny, a to jak na replikách historických předmětů, tak formou interaktivních prvků.

Pro děti připravilo kromě odpočinkového koutku také skládání modelu bývalé osady z dřevěných kostek. To je připraví na hledání ztraceného pokladu černokněžníka Tamanna, který podle pověstí v okolí Kristiánova žil spolu s manželkou a svými deseti psy a hromadil majetek. Pokud ho budou chtít děti najít, budou muset získat složením modelu správné indicie a pak se vydat na tzv. malý naučný okruh. Ten vede od Liščí boudy k pozůstatkům ostatních bývalých stavebních objektů osady – sklárně, Panskému domu, škole či hřbitovu.

Pro turisty či vyznavače kol muzeum připravilo také velký poznávací okruh, naučnou stezku Cestou jizerskohorských sklářů. Vede zájemce z Kristiánova až k Muzeu skla a bižuterie v Jablonce nad Nisou (nebo zpět, dle libosti). Cestou je seznámí s důležitými místy spojenými s místní sklářskou tradicí, ale také s vybranými předměty z muzejních expozic. Celkem je dlouhá 19 km, ale není nutné ji projít v jednom dni. Můžete si ji rozložit a zpestřit soutěží spočívající v hledání co největšího počtu vyobrazených sbírkových předmětů. Na ty, kteří jich najdou alespoň větší polovinu, pak čeká v cíli odměna v podobě exkluzivního předmětu.


 
mailBedřichov

Osada Kristiánov, Bedřichov, 468 12

GSM:+420 483 369 011
E-mail:info@msb-jablonec.cz
Web:www.msb-jablonec.cz
Služby a vybavení

Informace o trase

 
load