Klemencovsko, expozice Městského muzea v Železném Brodě

Objekt zvaný Klemencovsko pochází z roku 1792. Je to poslední neporušené roubené průčelí na železnobrodském náměstí, zbytek jedné z nejpůvabnějších staveb dřevěného městečka.

Historické průčelí Klemencovska z roku 1792 je vestavěno do moderní budovy spořitelny.

Stavba České spořitelny byla dokončena roku 1936 dle architektonického návrhu architektů Freiwalda a Böhma. Stavbě spořitelny musely ustoupit 3 domy – a pouze průčelí Klemencovska, které bylo do stavby zakomponováno se zachovalo.  Stavení je v přízemí opatřeno podloubím se dvěma arkádami na bohatě vyřezávaných sloupech. Mansardová střecha je kryta šindelem.

V budově je umístěna poutavá sklářská expozice a unikátní galerie. Můžete si zde prohlédnout výrobky z počátků sklářství, díla profesorů sklářské školy (Metelák, Tokštejn a další) a především stálou expozici děl Jaroslavy Brychtové a Stanislava Libenského - světově známých výtvarníků.

mailŽelezný Brod

náměstí 3. května 37, Železný Brod, 468 22