Muzeum města Mnichovo Hradiště

Muzeum města Mnichovo Hradiště sídlí ve 2. patře státního zámku Mnichovo Hradiště.

Naše expozice představují především přírodní zajímavosti zdejšího kraje a tradiční lidovou kulturu Mnichovohradišťska. Unikátem je obří model Drábských světniček, gotické pozůstatky cisterciáckého kláštera Hradiště a vyřezávané figurální včelí úly z poloviny 19. století. Archeologické nálezy z období pravěku zpracované profesorem Janem Filipem, ornitologické exponáty, expozice mnichovohradišťské lékárny a také salon fotografa, malíře a literáta Bedřicha Ženíška osobitým způsobem ukazují život a bohaté kulturní dědictví obyvatel Mnichova Hradiště a jeho okolí. Upoutají národopisné expozice s modely chalup, lidovým krojem a vybavením venkovských domácností i hospodářství. V muzeu můžete vidět i díla lidových umělců zdejšího kraje, historické velocipedy, staré kočárky. Obrazová galerie je tvořena z děl žijících i nežijících malířů Mnichova Hradiště.

Badatelé mohou těžit z téměř 70 archivních fondů a bohaté odborné knihovny. Vedle stálé expozice pořádá muzeum také tematické výstavy obměňované zhruba v intervalu jednoho čtvrtletí. Každý návštěvník našeho muzea je srdečně vítán!

mailMnichovo Hradiště

V Lipách - zámek 148, Mnichovo Hradiště, 295 01