Městské muzeum a galerie Lomnice nad Popelkou, p.o.

Muzeum představuje expozice lidového umění a národopisné expozice.

Městské muzeum a galerie Lomnice nad Popelkou sídlí v neoklasicistním Šlechtově „Hrubém domě“ na Husově náměstí. V průběhu let vznikly zárodky tří dnešních expozičních bloků. Muzeum se ve svém sbírkotvorném programu zaměřuje na historii a národopis Lomnicka, dále mineralogické bohatství Českého ráje a Podkrkonoší, v galerijní oblasti na díla významných regionálních výtvarníků. Samotnou kapitolou je Památník rodu Šlechtů s ukázkami různých slohů, militárií, porcelánu a obrazů klasiků české malby.

Základní prohlídka stálých expozic trvá 60 min. (etnografie, mineralogie, zoologie, historie města, Památník J. Seiferta, galerie). K nejzajímavějším patří např. jedna z nejnovějších kolekcí malovaného lidového nábytku v Čechách, která je zaměřená na bohatě zdobený podkrkonošský typ, dále podmalby na skle s motivy ze života a utrpení světců, polychromované plastiky, skříňkové a mechanické betlémy.

V přírodovědné části muzea naleznete zkameněliny fauny a flóry prvohor a druhohor, z drahých kamenů acháty a jaspisy, ukázky pektolitů z největšího naleziště na světě. V oddělení historie města se nacházejí archeologické nálezy z pravěku a středověku, morová rakev, kopie listu z Dalimilovy kroniky s nejstarší dochovanou zmínkou o městu Lomnice a informace o architektonickém vývoji a tradici této lokality. Expozice mapuje též historické události prusko-rakouského konfliktu v roce 1866 a první i druhé světové války na Lomnicku. Památník Šlechtů je přístupný pouze s průvodcem, délka prohlídky je cca 40 min.

K největším zajímavostem se řadí unikátní funkční „hodiny s vodotryskem“, pokojový orloj, palné a chladné zbraně z 18. – 19. století, neogotický nábytek a obrazy významných malířů. Kromě pravidelného pořádání krátkodobých výstav, koncertů a přednášek nabízíme také prohlídky historického jádra Lomnice nad Popelkou s výkladem trvajícím cca 40 min. pro 4 až 40 osob.

Možnost parkování bez poplatku i pro autobusy před budovou muzea v centru města.

Pro předem hlášené návštěvy rádi otevřeme kdykoli.

mailLomnice nad Popelkou

Husovo náměstí 43, Lomnice nad Popelkou, 512 51