Městská galerie Vlastimila Rady

Městská galerie Vlastimila Rady představuje stálou expozici obrazů a kreseb malíře Vlastimila Rady a krátkodobé tematické výstavy.

Galerijní RADOvánky – hra, která vám umožní prohlídku výstavy novým neotřelým způsobem, při kterém navnímáte i detaily, které by vám při běžné prohlídce zůstaly skryty. Na každou výstavu připravujeme Galerijní RADOvánky nové a za absolvování hry je vždy připravena zajímavá maličkost na památku.

Galerie se v budově radnice nachází od roku 1995. Nově po rekonstrukci byla otevřena v roce 2009 a slavnostně v ní byla zároveň zahájena výstava Pavel Ježek 1938–1999 Sklo.

Najdeme zde stálou expozici obrazů a kreseb malíře Vlastimila Rady, který několik let žil v Železném Brodě. V roce 2020 při výstavě Čtyři generace Radů, nové objevy (4. 4.–3. 5. 2020) – byly veřejnosti představeny nově restaurované Radovy obrazy. Zároveň při vernisáži výstavy (3. 4. 2020) byla pokřetěna monografie Čtyři generace Radů, která je v galerii v prodeji.

Největším Radovým dílem v galerii je opona (9 x 4,5 metrů) z roku 1923, kterou spolu s Václavem Rabasem namaloval pro zdejší městské divadlo.

V prostorách galerie se nachází výstavní prostory, kde se pořádají pravidelné krátkodobé tematické výstavy. Mezi nejznámější a pravidelně se opakující výstavy patří Salon (únor/březen) – výstavní formát spojující laické a amatérské umělce po vzoru francouzských salonů.

V roce 2017 byl vydán nový propagační materiál (letáček) seznamující návštěvníky se životem Vlastimila Rady, který je zdarma k dostání ke vstupnému.

Vstupné: dospělí 20 Kč, děti od 6 let 10 Kč