Galerie města Trutnova

Městská galerie na Slovanském náměstí byla otevřena počátkem roku 1997 po rozsáhlé rekonstrukci památkově chráněného měšťanského domu z druhé poloviny 16. století.

Budova, ve které galerie sídlí, patří mezi nejkrásnější, nejstarší a také památkově nejvýznamnější stavby v Trutnově. Stojí v jižní části Slezské ulice nedaleko původní Dolní brány. Stáří budovy sice není přesně známo, ale dle dispozice a architektonických prvků lze soudit, že se jedná o měšťanský renesanční dům z let 1580 - 1590.

Stavba si uchovala svoji původní stavební dispozici renesančního objektu s pozdějšími stavebními zásahy, provedenými především po požáru roku 1799, jímž byl objekt silně poškozen. V polovině 19. století došlo k dalším významným úpravám domu. Přistavěna byla zděná pavlač na jižní straně, pro Trutnov netypická. V podkrovním sále galerie probíhají vernisáže a kulturní programy, stálá expozice je o poschodí níže. Chloubou galerie je obraz Josefa Čapka „V růžové světnici“ z roku 1937, plastiky Oty Gutfreunda a sbírka uměleckých děl, která zachycuje regionální i český vývoj výtvarného umění.

Hlavním posláním Galerie města Trutnova, jak vyplývá z jejího statutu, je výstavní, sbírkotvornou, badatelskou, osvětovou a hospodářskou činností obohacovat a rozvíjet kulturní život města a regionu.

Na výstavní aktivity navazuje sféra galerijní pedagogiky. K jednotlivým expozicím jsou zejména pro školní kolektivy pořádány doprovodné programy, jejichž cílem je přiblížit vystavené artefakty divákovi pomocí široké škály nejen teoretických, ale také praktických postupů.

V Galerii města Trutnova můžete zakoupit řadu publikací převážně z oblasti výtvarného umění, dále je pro Vás připravena omezená nabídka grafických listů a dalších artefaktů.

mailTrutnov

Slovanské nám. 38, Trutnov, 541 01