Hrad a zámek Frýdlant

Hrad a zámek Frýdlant je nejstarším hradním muzeem ve střední Evropě a patří k nejrozsáhlejším komplexům severních Čech.

Z původního gotického hradu byl během staletí přestavěn na rozlehlý renesanční zámek s bohatou výzdobou a rozsáhlými sbírkami nesmírné historické a umělecké ceny. Historicky cenné jsou i domy před hradem. Již v roce 1800 bylo na zámku Frýdlant otevřeno první hradní a zámecké muzeum ve střední Evropě.

Expozice: Zámecká kuchyně, funkční kamna a gril, měděné a cínové nádobí. Od roku 1995 také expozice dýmek. Expozice hradního muzea je zaměřena na třicetiletou válku a osobu Albrechta z Valdštejna. Expozice Zbrojnice představuje  více než 1000 loveckých i vojenských zbraní.

Prohlídkové trasy

1. prohlídková trasa - základní

(hrad, kaple, renesanční zámek včetně podkroví, dámské a pánské pokoje, reprezentační část)

Prohlídka hradu, nejstaršího hradního muzea s galerií Gallasů a Clam-Gallasů, sbírky zbraní a části věnované Albrechtu z Valdštejna. Dále prohlídka obsahuje Vrchnostenskou kancelář, uniformy sloužících nebo  koňské postroje. Z hradu se přejde do zámku a projde se podkrovím s hostinskými pokoji, sestoupí se do dámských pokojů a dále do pánské části a reprezentačních salonů. Prohlídka je ukončena v zámecké kuchyni.

- prohlídka s průvodcem, délka prohlídky cca 90 minut

2. prohlídkový okruh (Zbrojnice)

V této expozici je umístěno více než tisíc zbraní, z nichž nejstarší je možné datovat do poloviny 12. století a nejmladší pocházejí z 1. světové války. Jsou tu zastoupeny zbraně chladné i palné, zbraně vojenské i lovecké.

- prohlídka s průvodcem, délka prohlídky cca 60 minut

3. Dětská prohlídka

Děti se dozvědí, jak se na hradě žilo, čím se zabýval hradní pán, co dělaly jeho děti nebo jak se hrady vytápěly. Projdou část hradní expozice s portréty předků a dvě nově instalované místnosti: trůnní sál a hodovní síň. Budou si moci vyzkoušet křeslo hradního pána nebo meč. Podívají se do hodovní síně, kde je nachystána hostina a uvidí hry, které se na hradech hrávaly.

- prohlídka s průvodcem, délka prohlídky cca 45 minut

4. Frýdlantský poklad

Nová expozice s archeologickými nálezy z hradeb, Zámeckého rybníky a nalezeného Frýdlantského pokladu.

- prohlídka s průvodcem, délka prohlídky cca 30 minut

Objekt je ve správě Národního památkového ústavu - územní památková správa na Sychrově.

mailFrýdlant

Zámecká 4001, Frýdlant, 460 01