Kopanina (657 m n. m.) je jednou z prvních rozhleden, kterou vybudoval KČT.

Projekt na vystavění rozhledny vypracoval již v roc 1893 Ing. František Duba, člen Klubu českých turistů. Ještě na podzim téhož roku byl položen základní kámen rozhledny. 18 metrů vysoká věž byla vystavěna z pálených cihel, na konci zakončená ochozem. Práce byly úspěšně završeny 3. června 1894 slavnostním uvedením rozhledny do provozu.

Vrch Kopanina a rozhledna na něm patří k oblíbeným cílům návštěvníků Maloskalska, kteří jejich návštěvu mohou spojit s prohlídkou zříceny hradu Frýdštějn či Vranov (Pantheon). Za příznivého počasí je odtud vidět na Český ráj, Ralsko, Bezděz, Ještěd, Jizerské hory i vrcholky Krkonoš.

V dolní části jihozápadního hřbetu se nachází Mandlová hora s nalezištěm drahých kamenů.

Rozhledna je přístupná pěšky po značených turistických stezkách z obcí Malá Skála, Frýdštejn, Pulečný a Klíčnov. Autem lze dojet do obce Kopanina na parkoviště. Klíče od rozhledny je nutné vyzvednout v osadě Kopanina, v domě č.p. 258 u paní Janků.

Poloha: 1,5 km severně od obce Frýdštejn, 3 km od Malé Skály