Vyhledávání

Kouzlo architektury

Ještěd a zima, autor: Ondřej Holas

Nedobytné hrady, zámky jako z pohádky, rozhledny rozličných tvarů i materiálů, k nebesům ukazující kostelní věže, útulné roubenky a technické památky jako připomínka řemeslného umu našich předků. To a ještě víc za mnoha horami a řekami nabízí Liberecký kraj.


Fenoménem Libereckého kraje, zejména Jizerských hor, jsou rozhledny různých konstrukcí, výšek a stáří.  V kraji jich jsou téměř čtyři desítky. Jejich královnou je jizerskohorská Štěpánka v Příchovicích. Nejunikátnější je horský hotel a televizní vysílač Ještěd, který se stal symbolem města Liberce i celého Libereckého kraje. Jednou z nejhezčích kamenných rozhleden na Českolipsku je Jedlová, Českému ráji vévodí Kozákov. Z těch nově postavených zaujme Maják Járy Cimrmana v Příchovicích nebo heřmanická rozhledna nedaleko Frýdlantu.

Dlouhou a bohatou historii regionu připomínají hrady a zámky, které jsou rozesety zejména po Českém ráji a Máchově kraji. Symbolem Českého ráje je zřícenina gotického hradu Trosky s věžemi Babou a Pannou na čedičových skalách. Zámek Sychrov s největší sbírkou francouzského portrétního umění ve střední Evropě a řezbářskou výzdobou patří k nejnavštěvovanějším památkám kraje. Historický vývoj celého regionu byl ovlivněn polohou na staré obchodní cestě do Horní Lužice, na území Máchova kraje a Lužických hor leží více jak šest desítek zřícenin hradů původně střežících tuto stezku. Nejznámější památkou tohoto regionu je gotický královský hrad Bezděz, založený Přemyslem Otakarem II.

Obdivovatelé technických památek ocení železniční most v Novině u Kryštofova Údolí, viadukt ve Smržovce nebo elektrárnu Spálov nedaleko Železného Brodu. Unikátní památkou je tanvaldsko-kořenovská železniční zubačka a soustava přehradních nádrží, které byly vybudovány v 19. a 20. století.

Skvostem sakrálních staveb a poutním místem je bazilika a klášter v Hejnicích. Poutní stezka - Via Sacra, která provází po jedinečných sakrálních stavbách regionu, je připomínkou původní staré poutní cesty.

Tipy na výlet

 
load