Zrcadla jezer, rybníků a přehrad mají hluboká dna a klid jejich hladin čeří lidé svou aktivitou. Pozor, jsou taková, která klamou!
Kdo by neznal Máchovo jezero, které je ve skutečnosti rybníkem, a to dokonce největším v severních Čechách. Díky králi Karlu IV. si davy lidí užívají koupání, projížďky výletními loděmi nebo aquapark.
Druhým největším v Českém ráji je Komárovský rybník, nad nímž se tyčí skalní masiv Sokolka. Nejkrásnějším rybníkem je malebný Věžák s pískovcovými skalami, které vystupují nad hladinu. Od Věžáku je to jen kousek k dalším pěkným rybníkům: ke Krčáku, Vidláku, Nebáku, Hrudce, Rokytňáku, Dolskému a Podsemínskému.
Holanské rybníky tvoří soustava 23 rybníků napájených Bobřím potokem v malebné krajině pod vyvřelými kopci. Tři vodní plochy čítají Jinolické rybníky: Oborský, Němeček a nejmenší se záhadným jménem Vražda.
Jak vznikla dvojice jezer Malý a Velký Písečák je vcelku jasné – při dolování pískovců. Umělého původu je rašelinové jezírko pod Táborem, kde se vyskytují vzácné druhy vodních a bahenních rostlin. Bohaté vyžití nabízí zatopený lignitový důl a dnes jezero Kristýna.
Taky na přehrady je Liberecký kraj štědrý. Nejmladší a největší z přehrad je Josefův Důl a pak ještě Harcov, Mšeno, Labská, Bedřichov, Fojtka, Mlýnice, U Naděje a Souš, sousedka protržené přehrady Desná na řece Bílé Desné. Stavba v nadmořské výšce 806 m. n. m. nad obcí Desná v Jizerských horách se rok po svém vzniku v září 1916 protrhla a část obce smetla. Povodňová vlna připravila 65 lidí o život a zanechala za sebou spoušť v podobě zničených 29 domů a 11 brusíren skla. Nevhodná technologie stavby posloužila pro bezpečnější výpočty dalších přehrad. Unikátní pozůstatky byly v roce 1996 prohlášeny kulturní památkou.
Na vlastní oči můžete vidět prameny některých řek, například Nisy, která má dokonce svou pamětní tabuli. Jedním z nejvydatnějších ve střední Evropě je prameniště Ploučnice vyvěrající na dně malé tůňky. U Potoční studny, prameniště potoka Žernovníku, prý upsal doktor Kittel, severočeský Faust, svou duši ďáblu, vyléčil svůj poškozený zrak a zdejší vodou také léčil.
K zastavení lákají studánky – prastará zrcadla hvězd i pocestných. Třeba lesní Mordýřská studánka, jejíž název jasně dává najevo, že se tam odehrála nějaká tragédie. Nebo Zdislavina studánka pod zámkem Lemberk, kde protipól k pramenu léčivé vody tvoří nedaleké tmavé jezírko, které symbolizuje mrtvou vodu.
Řeku Jizeru mezi Malou Skálou a Turnovem mají rádi rekreační vodáci, do soutěsky od soutoku s Mumlavou do Horní Sytové se na jaře sjíždějí milovníci divoké vody a raftingu. Tuto čistou řeku milují také ryby a rybáři.
Hlubokým údolím sevřeným mezi svahy se divoce valí a skáčou přes kameny vody Velkého Štolpichu. V nejstrmější části můžete z lávky nebo z vyhlídky pozorovat soustavu peřejí a vodopádů, které se při dostatku vody promění v jediný. V Krkonoších najdete nejvíc vodopádů u nás. Mumlavský vodopád tvoří stupňovité žulové bloky a dravá voda padá z 10 metrů. Zima z něj vykouzlí originální ledopád. Velmi atraktivní jsou téměř dokonale svislé Vodopády Jedlové.