Vyhledávání

Rašeliniště

raseliniste
Vytvořeno 13.3.2018 10:23:32 | přečteno 7261x | ernest

Vyhledávané slovo:

Rašeliniště je důmyslný ekosystém s podpovrchovou nebo srážkovou vodou a ve velkém produkující rostlinou biomasu. V průběhu unikátního přírodního procesu se odumřelé části rostlin shromažďují a ve spodních vrstvách se bez přístupu vzduchu mění na rašelinu. A rostou na nich obdivuhodné rostliny.

Největší rašeliniště v Jizerských horách sice není pro veřejnost přístupné, ale nezoufejte. Několika dalšími vás provedou naučné stezky. Národní přírodní rezervace Rašeliniště Jizerky podél meandrů říčky Jizerky a jejích přítoků těží z extrémních klimatických podmínek s nízkými teplotami, bohatými srážkami i sněhovou pokrývkou.

Černohorská rašeliniště okouzlí krásnou přírodou, vzácnou květenou, svěžím vzduchem a ptačím zpěvem. Provede vás 3,5 km dlouhá naučná stezka s vyhlídkovou věží, odkud budete mít centrální rašelinnou louku jako na dlani. A zvládnou ji i malé děti!

Klikvová louka je částečně odtěžené rašeliniště, které je přírodní rezervací.

  

Mají pověst nebezpečných a tajemných míst. Historky straší detaily zmařených životů, při kterých naskakuje husí kůže. Rašeliniště, nebo také blata a slatě, jsou přitom dokladem pilné práce matky přírody. A Liberecko je na ně štědré.

Výběr města

Region

Název XDatum vložení X
Zvětšit mapu
 
load