Zima v Máchově kraji

Bezděz   Ondřej Holas

Turistická oblast Máchův kraj je především známa jako letní letovisko, ale vězte, že létem to tady nekončí.

Zimní Máchovo jezero láká každoročně nejen spousty bruslařů, běžkařů, ale i jachtařů, kteří na speciálně upravených plachetnicích, tzv. eiskách, plachtí křížem krážem po zamrzlém jezeře. My tak využijeme možnost poznat tajemná zákoutí této největší plochy v severních Čechách, obujeme brusle a hurá na okružní jízdu kolem jezera. Vodní plocha je více než 2 km dlouhá a díky členitým břehům je její obvod asi 7 km – čeká nás tedy dostatečný prostor na všechny možné i nemožné piruety a otočky. Avšak přidáváme velmi důležitá upozornění. Na zamrzlou vodní plochu se nikdy nevydávejte sami a vždy si ověřte tloušťku ledu, která by dle všeobecných doporučení měla být ideálně mezi 18 až 25 cm.

A když zrovna tyhle podmínky nebude Máchovo jezero splňovat, nepropadejme panice a brusle neschovávejme zatím do skříně. Vydejme se na umělé kluziště, které leží na opačné straně Doks v areálu TJ Doksy Termit. Zde si totiž můžeme zabruslit na speciálně upravené umělé ploše.

Areál Termit je také výchozím bodem dvou běžkařských okruhů, červeného (9,2 kilometru) a žlutého (3,8 kilometru). Nejen tyto okruhy, ale i zdejší turistické stezky slouží v zimních měsících jako tratě pro běžkaře. V loňském roce vzniklo několik nových, strojově upravených tras. A pokud bude letošní zima alespoň trochu štědrá na sníh, budou tyto trasy pro dychtivé běžkaře opět připraveny.

V Doksech ještě malou chvíli zůstaneme. V zimním období můžete navštívit Muzeum Čtyřlístek a Městskou knihovnu Doksy, které si pro Vás připravili bohatý adventní program pro malé i velké. Těšit se můžete na vyzdobené muzeum a dokonce si můžete vyrobit svojí vlastní vánoční ozdobu.

Nejznámější skálou Ralské pahorkatiny je určitě Juliina vyhlídka. Výstup na ní je nenáročný a je tak ideálním výletem v zimním období i pro děti. Auto tentokrát zanecháme v obci Vranov, odkud se pěšky vydáme po červené turistické značce. Po asi 350 metrech narazíme na rozcestí s odbočkou na Juliinu vyhlídku, kde se dáme doprava a průchodem mezi skalami se dostaneme na temeno skalního bloku, odkud je pěkně vidět město Mimoň či zřícenina hradu Bezděz. A nemusíte se bát, vyhlídka je zabezpečena zábradlím.

Za trochou tepla a zahřátí se navštívíme zámek Zákupy. Ten od minulého roku nabízí speciální zimní okruhy. Všechny místnosti zimního okruhu jsou bohatě zařízeny nábytkem, obrazy, porcelánem či loveckými trofejemi. Součástí je i historická zámecká kuchyně, apartmá arcivévodkyně Marie Terezy a pokoje v I. patře zařízené jako honosný prvorepublikový byt lesního rady Josefa Mati.

Snad jsme vás přesvědčili, že oblíbený Máchův kraj stojí za prohlídku i v zimě. Další tipy pak najdete na našich sociálních sítích, kde jsme jako @regionliberec a na webových stránkách www.liberecky-kraj.cz.

Máchovo jezero   Míra ChmelaČapská palice   Míra Chmela

Vytvořeno 6.12.2022 15:10:01 | přečteno 429x | jakub.wambach