Vyhledávání

Zima v Lužických horách

Zima Lužické hory Musil (2)

Lužické hory – neobjevený klenot pohraničí, který v sobě skrývá více, než se zdá! Nechte se inspirovat a okouzlit krásami zdejší krajiny, neboť ani s výlety v Lužkách nemůžete nikdy šlápnout vedle. 


Pokud nastanou ideální sněhové podmínky, promění se okolí Cvikova na běžkařský ráj. V širokém okolí města se upravuje hned několik tratí, které zájemce pěknou provedou Lužickými horami. Menší okruh najdeme na loukách pod Zeleným vrchem o délce zhruba 3 kilometry. A jestliže se vydaří počasí, pokocháte se na něm hezkými výhledy na vrchol Klíč i město Cvikov. Pro opravdové nadšence ale doporučujeme trasu vedoucí na Lužickou magistrálu. V ulici K Rybníčku najdeme výchozí místo pro stopu obkružující vrch Kamenitý, pokračující směrem na Milštejn až na rozcestí k Lužické magistrále.

Polevsko běžky zima Bacovský

Pro lyžařské nadšence máme tip v podobě ski areálu Polevsko. Leží v nadmořské výšce 550 metrů nad mořem mezi vrchy Medvědím a Polevským. Vlek dopravuje lyžaře na dvě sjezdovky – 450 metrů modrou sjezdovku a 400 metrů červenou, které jsou od odpoledních hodin plně osvětleny. V areálu se nachází také malý provázkový vlek pro vaše ratolesti. A co víc, kromě zážitku z lyžování není k zahození ani velice čistý vzduch, snad jeden z nejlepších v severních Čechách.

Zabavit se ale lze i jinak než zimními sporty. Lužické hory a přilehlé okolí mají několik charakteristik, které je proslavují. Jednou z nich je bezpochyby sklářství. Navštívit tak můžeme třeba Sklářské muzeum v Novém Boru. Ve výstavních prostorách se nachází sklo v časovém rozmezí od období baroka až po současnost. Vystaveny jsou nejen nové přírůstky ve sbírce, ale i exponáty, které byly dosud veřejnosti ukryty v depozitářích. Za prohlídku ale stojí i Sklářské muzeum v Kamenickém Šenově. Stálá expozice muzea zahrnuje vývoj rytého a broušeného skla od 17. století do současnosti. Část expozice je věnována místní sklářské škole, nejstarší škole svého druhu v Evropě, nebo firmě J. & L. Lobmeyr a mezinárodním sympoziím rytého skla.

Nejklidnější zimní období láká na jedinečnou atmosféru vylidněné krajiny. Lužické hory jsou jako stvořené pro pěší výlety, objevování malých hor na severu. Zimní období vyzývá k poznání jednoho z fenoménů Lužihor – Pivní stezky, která propojila devět místních řemeslných pivovarů. Rozhodně nejeden pivní fajnšmerk ocení například speciál z Bornuv Novém Boru, či z minipivovaru Helene v malebných Kytlicích.

  Teď už stačí jen přijet do Lužických hor a načerpat tu správnou místní energii. Pro více tipů nejen na zimní sporty, navštivte naše sociální sítě, kde jsme jako @regionliberec nebo naše webové stránky www.liberecky-kraj.cz.


Vytvořeno 9.2.2022 15:57:02 | přečteno 348x | katerina.horackova
 
load