Zima v Lužických horách

Modlivý důl   Míra Chmela

Lužické hory – neobjevený klenot pohraničí, který v sobě skrývá více, než se zdá! Nechte se inspirovat a okouzlit krásami zdejší krajiny, neboť ani s výlety v Lužkách nemůžete nikdy šlápnout vedle.

Pokud nastanou ideální sněhové podmínky, promění se okolí Cvikova na běžkařský ráj. V širokém okolí města se upravuje hned několik tratí, které zájemce pěknou provedou Lužickými horami. Menší okruh najdeme na loukách pod Zeleným vrchem o délce zhruba 3 kilometry. A jestliže se vydaří počasí, pokocháte se na něm hezkými výhledy na vrchol Klíč i město Cvikov. Pro opravdové nadšence ale doporučujeme trasu vedoucí na Lužickou magistrálu. V ulici K Rybníčku najdeme výchozí místo pro stopu obkružující vrch Kamenitý, pokračující směrem na Milštejn až na rozcestí k Lužické magistrále.

Lužické hory nabízejí hned několik lyžařských areálů. V letošním roce v návaznosti na energetickou krizi není vůbec jisté, zdali se některá lyžařská střediska vůbec otevřou. Doporučujeme pečlivě sledovat aktuální informace, které budou zveřejněny na webových stránkách či facebookových profilech.

Pokud byste chtěli vyrazit na nenáročnou zimní procházku, vydat se můžete na vrchol Luž. Znělcová hora Luž je se svou výškou 793 m. n. m. nejvyšším vrcholem celého masivu Lužických hor, který tvoří skupina rozmanitých kopců táhnoucích se od České Kamenice až k Hrádku nad Nisou. Na samém vrcholu stála v minulosti horská chata, která byla v roce 2020 přestavěna na unikátní rozhlednu.

Zabavit se ale lze i jinak než zimními sporty. Lužické hory a přilehlé okolí mají několik charakteristik, které je proslavují. Jednou z nich je bezpochyby sklářství. Navštívit tak můžeme třeba Sklářské muzeum v Novém Boru. Ve výstavních prostorách se nachází sklo v časovém rozmezí od období baroka až po současnost. Vystaveny jsou nejen nové přírůstky ve sbírce, ale i exponáty, které byly dosud veřejnosti ukryty v depozitářích. Za prohlídku alestojí i Sklářské muzeum v Kamenickém Šenově. Stálá expozice muzea zahrnuje vývoj rytého a broušeného skla od 17. století do současnosti. Část expozice je věnována místní sklářské škole, nejstarší škole svého druhu v Evropě, nebo firmě J. & L. Lobmeyr a mezinárodním sympoziím rytého skla.

Nejklidnější zimní období láká na jedinečnou atmosféru vylidněné krajiny. Lužické hory jsou jako stvořené pro pěší výlety, objevování malých hor na severu. Zimní období vyzývá k poznání jednoho z fenoménů Lužihor – Pivní stezky, která propojila devět místních řemeslných pivovarů. Rozhodně nejeden pivní fajnšmerk ocení například speciál z Bornu v Novém Boru, či z minipivovaru Helene v malebných Kytlicích.

Teď už stačí jen přijet do Lužických hor a načerpat tu správnou místní energii. Pro více tipů nejen na zimní sporty, navštivte naše sociální sítě, kde jsme jako @regionliberec nebo naše webové stránky www.liberecky-kraj.cz.

Tolštejn   Míra ChmelaKaple Sloup v Čechách   Dotační program

Vytvořeno 6.12.2022 15:53:57 | přečteno 190x | jakub.wambach