Vyhledávání

TOP naučné stezky

Drak náměstí Podobský (2)

Dnešní tipy určitě ocení ti z nás, kteří mají doma malé průzkumníky a průzkumnice či badatele a badatelky. Vydáme se totiž za naučnými stezkami v našem krásném Libereckém kraji.

Rozhledna Královka Chmela (6)

V Jizerských horách stojí rozhodně za zmínku naučná stezka Eldorádlo v Rádlu. Netradiční stezka dlouhá 7km, klade důraz na smyslový prožitek krajiny a genia loci místa. Využívá příběhu poutníka, který se zastavuje při své cestě krajinou, poznává její obyvatele a život v ní. Navozuje atmosféru a vybízí k zamyšlení, avšak jednotlivé prvky uspokojí i malé návštěvníky – zkouší svoji rovnováhu, poznávají stromy, skládají slova i hrají na zvonce. Trasa má navíc i zkrácenou 2km dlouhou dětskou odbočku – Procházka lesem s veverkou Bertou. A když už jsme u toho lesa, co se takhle vydat do Bedřichova za naučnou stezkou Za zvířátky do lesa? Pro děti jsou připraveny dřevěné sochy v nadživotních velikostech a u každého zvířátka je navíc tajenka. Stezka vede od informačního centra či centrálního parkoviště, kolem Lesní chaty s cílem na rozhledně Královka nebo Prezidentské chatě. O tom, že jsou Jizerské hory plné naučných tras, svědčí i naučná a prožitková stezka Hravé putování ještědským lesem, když smích si odsud nesem. Začíná Na Výpřeživ Tetřevím sedle pod Ještědem. Cesta dlouhá kolem 6km vede převážně z kopce, což uvítají zejména rodiny s malými dětmi. Stezku zpestřili její tvůrci malůvkami a nejrůznějšími hejblátky na hraní ze dřeva, které nás seznámí se životem lesa. Při tvorbě stezky autoři spojili nápaditost a výtvarný um s nadšením pro přírodu a hravost. 

Parádní naučné stezky máme ale i v Lužických horách. Meixnerova pohybová stezka byla pojmenována po místním kronikáři a učiteli. Jde o krátkou procházku pro děti i dospělé s herními a cvičebními prvky. Cesta je označena originálními dřevěnými ukazateli od místního řezbáře pana Jelínka. Co ukazatel, to malé mistrovské dílo. Od obecního úřadu se nejprve dojde k hřbitovu na kraji lesa a pak už začíná lesní dobrodružství. Po cestě je mnoho příležitostí vyzkoušet sílu a hbitost, zacvičit si na posilovacích strojích či si jen protáhnout tělo na některém cvičebním prvku. Pro ty úplně nejmenší cestovatele pak doporučujeme Naučnou a interaktivní stezku Sloup v Čechách. Pouze 2km dlouhá cesta, která vhodně doplňuje lesní vyhlídkové okruhy Sloupským skalním městem. Naučná lesní stezka má 5 zastavení, které tvoří dřevěné stojany s pohyblivými prvky. Děti se hravou formou seznámí s životem v lese. Jednotlivá zastavení jsou orientována na rostliny, dřeviny a živočichy. Součástí stezky je dřevěný altán „Vodní chrám“ s obnovenou lesní studánkou. 

O zábavu nás ale nepřipraví ani Máchův kraj a jeho Naučná stezka se Čtyřlístkem kolem Blatňáku. Vydejme se společně s Fifinkou, Bobíkem, Myšpulínem a Pinďou na výlet kolem komiksového rybníku Blaťáku, ve skutečnosti Máchova jezera. Navštívíme zajímavé skalní útvary a dozvíme se nejeden zajímavý příběh. Celá trasa naučné stezky je vedena po žluté turistické trase kolem „Blaťáku“, tedy Máchova jezera. První zastavení, kde můžeme načerpat síly a dozvědět se zajímavé informace, se nachází těsně přes vstupem do lesa v Kuřivodské ulici v „Třeskoprskách“ neboli Doksech. U posledního zastavení naučné stezky ve Starých Splavech vyměníme žlutou turistickou trasu za červenou a hurá po Jarmilině stezce do „Třeskoprsk“. Zde se držme místního městského značení, které nás zavede až do Muzea Čtyřlístek, které se nachází na Zámku Doksy. Zajímavá je i Stezka hastrmanů v Brništi. Jedenáct tematických zastávek nám přiblíží život kolem vody, připomene některé druhy rostlin, stromů a živočichů svázaných s tímto prostředím v blízkosti Panenského potoka. Nastíní nám význam mokřadů, lužních lesů, i nutnost ochrany vody a vodních ploch. Dětem jsou v rámci stezky na některých zastaveních k dispozici hrací prvky a hrací plocha, na které můžou malí i velcí poměřit svou šikovnost v hraní kuliček. Starší děti si mohou na zastaveních prověřit své vědomosti, mladší děti zvou pohádkové bytosti ke splnění nejrůznějších úkolů. 

Naučná stezka Se čtyřlístkem okolo Blaťáku Černý (5)

Českému ráji přirozeně patří pohádka o Cipískovi. Putování za slavným hodným a moudrým loupežníkem Rumcajsem, jeho ženou Mankou a synkem Cipískem je určeno zejména pro rodiny s dětmi. Cipískův okruh v Jičíně je zkrácená část Rumcajsovy stezky. Okruh je připraven pro rodiny s malými dětmi, které nechtějí absolvovat celou trasu. Z Prachova vyjdeme po modré značce do zatáčky na okraji obce. Od rozcestníku budeme pokračovat po zelené přes Přivýšinu a po sejití z vrcholové vyhlídky do sedla se dáme po modré kolem Rumcajsovy jeskyně a přes hřiště ke kostelíku. U kostelíka odbočíme vpravo a po vozové cestě pod vrchem Brada se vrátíme zpět do sedla pod Přivýšinou. Zpět do Prachova již nepůjdeme po zelené, ale po modré značce. Cestou vedoucí lesem Řáholcem navštívíme například Rumcajsovu jeskyni, která vypadá, jako by Manka právě před pár minutami odběhla ke studánce pro vodu na nefalšovanou loupežnickou polévku. Stezka navíc přináší úkoly, pokud je děti zvládnou, obdrží po návratu do jičínského informačního centra pamětní list. Za návštěvu taky stojí Dětská naučná stezka Sedmihorky. Pro malé i velké návštěvníky je na každém zastavení připraven úkol či hádanka. Děti si zde mohou například zahrát na dřevěný xylofon, zahrát si na zvířátka, obkreslit si listy stromů a další. Hravou formou tak získáme základní informace nejen o lese v Českém ráji. Okružní trasa vede po turisticky značených cestách, lesních cestách a místních komunikacích okolím kempu Sedmihorky, podél přírodních rezervací Bažantník a Hruboskalsko. Doporučeným výchozím bodem je kemp Sedmihorky. K trase byl vydán i dětský průvodce naučnou stezkou, do kterého si děti píší a kreslí, co cestou viděly a dělaly. Zakoupit ho můžeme v recepci kempu Sedmihorky, v některých informačních centrech, případně v budově Správy CHKO Český ráj.

Drak náměstí Podobský (2)

Nesmíme ale zapomenout ani na návštěvu Krkonoš! Už jste slyšeli o převratném luftování na Benecku? Ne? Vy nevíte, kdo je lufťák? Přeci ten, kdo si doslova na vlastní plíce užívá svěží vzduch na Benecku, a bystří si tak své smysly. Totiž okysličený mozek lépe myslí! Nemusíme být olympionik ani Einstein, Lufťákovu stezku zvládnou projít všichni, kteří se rádi baví. Stezka začíná na centrálním parkovišti na Benecku. Na trase na nás čekají zastávky: mapa, lufťákova flotila, drž partu, bylo nás pět, koule v háji, lufťák hledá SuperStar, jeden nestačí, drevokocůr. Můžeme se těšit ale i na nová stanoviště: smotni si, šoupni si, puzzni si, musíme to opravit a trpaslík Vejral. Na odloučeném stanovišti, které budeme muset najít pomocí nápověd, se nachází největší trpaslík na světě a především krásný výhled! Kus cesty taky absolvujeme lanovkou. A až to všechno projdeme, skočíme si do jednoho z výdejních míst pro certifikát a samolepku s lufťákem, ať mají děti pořádnou vzpomínku!

To ale není vše, máme jich tu daleko víc, takže další tipy zase příště. Která je vaše nejoblíbenější? Pošlete nám své tipy na Facebook a Instagram Region Liberec.



Vytvořeno 7.7.2021 13:31:31 | přečteno 2001x | katerina.bochova
 
load