Vyhledávání

Podzim v Lužických horách

Panská skála

Přemýšlíte kam vyrazit v podzimním obdobím, které je pro většinu z nás tím méně oblíbeným obdobím v roce? Vyrazte do Lužických hor. Do krajiny Křišťálového údolí se staletou tradicí sklářství, perel a skleněné bižuterie. Pokud počasí dovolí, navštivte v Lužických horách řadu unikátních přírodních atraktivit a nadýchejte se čerstvého vzduchu. Podívejte se tedy, jaká místa jsme pro Vás vybrali, a pojďte strávit barevný podzimní den v Lužických horách.

                                                                   Modlivý důlLužické hory

Kamenický Šenov. Město sklářské tradice a křišťálových lustrů. Dodnes zde působí řada významných skláren, například Preciosa nebo nejstarší huť v Evropě Chřibská. Za návštěvu rozhodně stojí Sklářské muzeum, které kromě stálých expozic nabízí kolekci křišťálových lustrů.

Z Kamenického Šenova se přesuneme na okouzlující a jedinečnou Panskou skálu, tvořenou 15 metry dlouhými čedičovými sloupy, které mají připomínat varhany. Panská skála je nejnavštěvovanějším geologickým útvarem v Čechách. Ze samotného vrcholu Panské skály je  krásný výhled do okolí Kamenického Šenova, České Kamenice a v pozadí jsou vidět lesnaté kopce Českého Švýcarska s dominantou Růžovského vrchu. Panská skála se stala terčem také pro filmový průmysl. Natáčela se zde například populární česká pohádka Pyšná princezna z roku 1952.

Pro oblíbence turistiky tu máme Pavlínino a Kyjevské údolí. Romantické Pavlínino údolí, někdy označováno také jako Pavlino údolí, je 3,5 km dlouhé kaňonovité údolí. Romantickým údolím vede turistická stezka, na jejímž konci u Jetřichovic u stejnojmenného rybníka stojí Grieselův rybník, kterému se dříve říkalo také Pavlínino jezero. Zalesněné hluboké Kyjevské údolí, které je na obou stranách vroubené mohutnými pískovcovými skalami je vyhledávaným cílem horolezců.

Největší pískovcové údolí v Evropě - Pekelné doly se nachází v nádherné lokalitě Lužických hor blízko rekreační oblasti Máchova jezera. Unikátní jeskyně vznikly v 18. století hloubením písku pro továrny hraběte Kinského na výrobu zrcadel. Přilehlá budova kdysi v minulosti sloužila jako brusírna.

Společně s výše zmiňovanou Českou Kamenicí a Kamenickým Šenovem je Nový Bor bránou do Lužických hor. Od poloviny 18. století město představuje tradiční sklářskou výrobu. Ty nejhlavnější atraktivity si můžete prohlédnout na jednom místě, a to na hlavním náměstí Míru. Navštívit zde můžete barokní chrám Nanebevzetí Panny Marie se vzácnými rokovými varhany a dále nesmíte samozřejmě opomenout Sklářské muzeum

Tajemné poutní místo Modlivý důl u Svojkova, které se zařadilo mezi oblíbence pro turisty, je spojeno s mnoha příběhy a pověstmi. Nachází se zde unikátní skalní kaple hluboce zaříznutá do pískovcových skal pod Slavíčkem a Tisovým vrchem.

Pojďte s námi objevovat krásu Lužických hor i na sociálních sítích. Navštivte náš facebookový profil nebo nás sledujte na instagramu. Další rady a tipy, jak strávit ať už slunečný či deštivý podzimní den v Lužických horách naleznete na webových stránkách.

Vytvořeno 20.10.2022 13:21:07 | přečteno 197x | jakub.wambach
 
load