Vyhledávání

Muzea, která děti budou bavit

Dovolená s dětmi

Konečně. To si možná řekli pracovníci v muzeích, když nyní po dlouhé koronapauze otevřeli dveře prvním návštěvníkům. Někteří oprášili „staré exponáty“, někteří připravili nové doplňkové služby či workshopy a někde dokázali udělat úplně nové expozice. Jedno je však jisté, zaujmout nejmenšího návštěvníka dá „fušku“ vždy. Naštěstí tu máme několik muzeí agalerií, kde to zvládají a pro děti to není jen „nudná návštěva muzea“.

 

Muzeum Čtyřlístku

Děti, rodiče a tvořiví nadšenci - pojďte do Fifinčina, Myšpulínova, Bobíkova a Piňďova muzea v Třeskoprskách. Už asi nikoho nepřekvapí, že se Doksy staly předlohou pro Třeskoprsky - domov legendárních postaviček, jejichž autorem je Jaroslav Němeček. Muzeum sídlí od roku 2019 na zámku v Doksech. Ve zdejší stálé expozici se dozvíte, jak tento komiks krůček po krůčku vznikal a jak se takový komiks vlastně dodnes tvoří. Zjistíte, že tahle „čtyřka“ je tak známá, že má i vlastní známky a dočkala se i filmového zpracování. Raritou muzea je mimo jiné i to, že se zde můžete setkat se všemi postavičkami v téměř životní velikosti, zaboxovat si v Bobíkově tělocvičně nebo zhlédnout filmovou pohádku Čtyřlístku.

Muzeum Čtyřlístku, Doksy

Jak jinak dostat do dětí osvětu k ochraně přírody než prostřednictvím interaktivních expozic? To dobře vědí v Domě přírody Českého ráje v Dolánkách u Turnova, který je návštěvnickým střediskem Chráněné krajinné oblasti Český ráj. Právě pomocí interaktivních prvků představují malým návštěvníkům jednotlivé fenomény Českého ráje. Celkem jich je 8 a věnují se tématům jako je vznik Země, pískovcová skalní města, louky, voda, rostlinstvo a....přijďte sami zjistit, co tu všechno mají.

Muzeum výroby hraček 

Co by to bylo za tipy, kdyby se tu neobjevilo muzeum, které bude mít i v názvu slovo ,,hračka“. A právě takové tu máme. Nachází se v Jitříně pod Bukovou a věnuje se výrobě dřevěných hraček. Samotný výrobní proces uchvátí určitě tatínky, přeci jen - všechny ty frézky, pilky, pilníky jsou určené spíše pro ,,pánskou část“ návštěvníků, ale na své si přijdou i ti malí a to nejen kluci. V kreativní dílně si můžete zakoupit předem připravené dílky a složit si hračku podle svých představ. A kdyby to náhodou nedopadlo úplně nejlépe, ve zdejší prodejně mají hraček nepřeberné množství. 

Kostičkový svět

Koho by nebavilo Lego? Právě takovou výstavu můžete až do června vidět v muzeu v Žacléři, kde si připravili výstavu s názvem Kostičkový svět. Možné i nemožné postavili zdejší autoři, těšit se můžete třeba na železnice, obří ruské kolo, modely aut, Krtečka a řadu dalších. Řekněte sami, nechtěli byste si hned pohrát?

iQLANDIA Liberec

Není to typické muzeum, ale tady to rozhodně umí s dětmi na jedničku. Svět fascinujících experimentů a zábavy nejen pro malé návštěvníky byste jistě neměli vynechat. I když ruku na srdce – je tu někdo, kdo tu ještě nebyl? To se nám nechce ani věřit. Avšak pokud by to mu tak opravdu bylo, počítejte s tím, že tu strávíte opravdu dlouhou dobu, než to všechno projdete. Jednotlivá patra jsou věnována různým tématům, všechny exponáty jsou interaktivní, takže si „osaháte některé fyzikální zákony doslova na vlastní kůži“.

IQLandia

Muzeí, která nejsou určena primárně pro malé návštěvníky, avšak i tak děti nepřijdou zkrátka, je tu celá řada. Mají různé programy, dětské koutky, workshopy, speciální exponáty. Co třeba Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou s různými kurzy řemeslnými kurzy nejen pro děti, Severočeské muzeum v Liberci, které je zbrusu nově otevřené nebo Oblastní galerie Liberec, která připravuje různé lektorské programy. Pozadu nezůstává ani Muzeum Českého ráje v Turnově s horolezeckou expozicí, Rumcajsova ševcovna v Jičíně nebo Centrum textilního tisku v České Lípě, kde si můžete potisknout vlastní tričko.

A milovníky kol, motorek, tramvají, autobusů a všeho „hýbacího“ jistě potěší Technické muzeum v Liberci, Motomuzeum v Borku pod Troskami, Jizerskohorské technické muzeum v Bílém Potoce nebo Hasičská muzea v Chrastavě či Novém Oldřichově. Tato muzea vám představíme zase příštěpage2image30113344

Dejte nám vědět, jaká muzea baví vaše děti. Další tipy na výstavy, muzea a výlety naleznete na webových stránkách www.liberecky-kraj.cz a na sociálních sítích, kde jsme jako ,,REGION LIBEREC.“ Najdete nás na instagramu i na FB!


Vytvořeno 11.6.2021 8:10:36 | přečteno 1687x | Ondřej Oliva
 
load