Vyhledávání

Léto v Máchově kraji

Máchovo jezero - tomáš Mehes1.jpg

Přemýšlíte, že byste letos chtěli zavítat někam do teplých krajin, nejlépe k moři? Liberecký kraj je připraven. Ne nadarmo se říká Máchově jezeru České moře. Zážitek je to podobný, jak kdybyste opravdu u moře byli a v horkých letních dnech nemusíte pro zchlazení ani moc daleko. Stačí zavítat na jednu z písečných pláží u Mácháče a dopřát si zasloužený odpočinek.

Vítr do plachet
  • Představte si horký letní den, paprsky slunce prostupují borovým lesem – ideální den na koupání. Dorazíte na pláž, ale silný vítr vám odfoukne váš právě postavený slunečník a lehátko. Na pohodové koupání to dneska nebude, ale proč nestrávit den trochu akčně? Vyzkoušejte si Windsurfingovou školu na Mácháči! Profesionální instruktoři si vás vezmou pod své plachty a výuku windsurfingu přizpůsobí vaším dovednostem, proto je vhodná jak pro začátečníky, tak i pokročilé windsurfery. Kdo by chtěl přece jenom trochu pohodovější zážitek na vodě, může si zapůjčit paddleboard a na vlnkách se prohánět klidnějším tempem po Máchově jezeře. Není se čeho bát kouzlu plachtění nebo prohánění se po Máchově jezeru propadne opravdu každý.
Okolo Máchova jezera na kole
  • Na jezeře už jsme se proháněli, teď se proženeme kolem něj. Můžete se vydat na okružní jízdu kolem Máchova jezera na kole. Jízda ve stínu skrz borový les je krásná a opravdu nenáročná. Začít můžete třeba na vlakové zastávce v Doksech, ale na okruh se můžete napojit na jakémkoliv jiném místě. Z Doks podél jezera budeme mířit ke Starým Splavům po červené turistické značce, ze které se u rozcestí pod Lázeňským vrchem odpojíme a zamíříme doprava na Jarmilinu vyhlídku. Zde se vám naskytne úžasný výhled na Máchovo jezero, za kterým se bude tyčit hrad Bezděz. Dále budeme pokračovat podél jezera až k přírodní památce SWAMP, dále po cyklostezce 3045 k Břehyňskému rybníku a odtud už se budeme vracet zpátky do Doks. Další zastávky už jsou čistě na vás, ale určitě byste neměli minout třeba muzeum Čtyřlístku přímo v krásném zámku Doksy a také byste neměli minout nějaké občerstvení poblíž hlavní pláže. Koupání v jezeře už je pouze třešnička na dortu po splněném úkolu – okolo Máchova jezera na kole.
Za Mácháč a ještě dál
  • Cyklovýlet okolo Mácháče byl trochu za odměnu. Zkušení cyklisti se vydají na trošku delší výlet za hrady, ale i palicí. Celý Kokořínsko-Máchův kraj je protkán hustou sítí cyklostezek, takže budete stát před velmi náročným úkolem, a to jakou z těchto stezek zvolit. Dnes ale naše putování započneme na vlakové stanici Kanina, popřípadě ve městě Mšeno a vydáme se k hradu Kokořín. Podél Kokořínských pokliček se stále po cyklostezce dostaneme k dalšímu hradu, a to hradu Houska. Po cyklostezce 211 dorazíme do Dubé, kde se občerstvíme a budeme pokračovat dál k zajímavému útvaru, Čapské palici. Ze skály, ze které Čapská palice trčí je krásný výhled, takže budete uchváceni nejen zvláštností palice ale i výhledy. Další zastávka na naší trase je zřícenina hradu Ronov, odkud se projedeme krásnou krajinou rybníků až k zámku Zahrádky. Odtud už to je kousek do České Lípy odkud se můžeme vrátit vlakem zpět domů.
Příroda a tanec? Tanec v přírodě?
  • K létu na pláži často patří i hudba. Pohodu u vody si s reprákem užívá nejedna mladá parta lidí. Na Mácháči tomu není jinak, jednou za léto se zde ale objeví trochu větší repráky než ty přenosné. Každé léto se zde koná jeden z nejznámějších tanečních open-air festivalů „Mácháč“. Historicky první festival se zde uskutečnil už v roce 1999. Už tedy desítky let se fanoušci taneční hudby sjíždí do Doks a na pláž Klůček, kde je hlavní areál festivalu. Letošní ročník se uskuteční o víkendu 18.-19. 8. Byla by škoda nevzít partu kamarádů na Mácháč ubytovat se v jednom z mnoha kempů, které se zde nachází a užít si nezapomenutelný zážitek. Dopoledne je ideální čas vydat se na nějaký výlet nebo se vykoupat, odpoledne si pořádně odpočinout a na večer se vydat do centra zábavy na festivalu Mácháč.
Zámek Doksy - Jan Frýba.jpg Máchovo jezero - Tomáš Mehes.jpg Máchovo jezero - Stránský.jpg
Muzeum Čtyřlístku - dotační program.jpg Čapská palice - Jan Pasler.jpg            Okružní jízda Mácháč.png
Vytvořeno 19.6.2023 9:25:56 | přečteno 735x | jakub.wambach
 
load