Vyhledávání

Léto v Českém ráji

Trosky - Ondřej Holas.jpg

Trosky? Ne, Podtrosecké údolí

  • Každý zná hrad Trosky, ale znáte i neméně zajímavé údolí pod ním? Procházka okolo rybníků Podtroseckým údolím, je možná ještě kouzelnější než návštěva hradu samotného. Naše putování začneme na vlakové zastávce Borek pod Troskami. Odtud se vydáme po naučné stezce Podtrosecké údolí k prvnímu rybníku a to Rokytnickému. Rybníky nás budou provázet po většinu trasy a když budeme pokračovat dále narazíme na rybník Hrudka, Vidlák a Krčák. Za tímto rybníkem na rozcestníku – Věžické údolí se rozhodněte, jestli chcete pokračovat vpravo po Zlaté stezce Českého ráje na zámek Hrubá Skála anebo pokračovat po naší trase k Věžickému rybníku. My budeme pokračovat dále po naučné stezce až ke skalnímu hradu Nebákov, kde se po červené značce vydáme až k Troskám samotným. Odtud už to je, co by kamenem dohodil k vlakové zastávce odkud jsme vycházeli. Mapu naleznete zde.

Letos na koloběžku nebo na vodu?

  • Po celém Českém ráji je rozmístěno mnoho stanovišť, na kterých si můžete vypůjčit koloběžky. Proč nespojit výlet v Českém ráji se sjezdem na koloběžkách? Žádnou výmluvu nemůžeme najít. Koloběžky si můžete půjčit na chatě Kopanina, kam si vystoupáte z Dolánek u Turnova přes zříceninu hradu Frýdštejn. Na své cestě z chaty Kopanina na koloběžkách už stoupat nebudete, užijete si sjezd naplněný krásnými výhledy na Pantheon a Suché skály, občerstvit se můžete v hospůdce Křížky a odtud vyrazit podél řeky Jizery až zpět do Dolánek u Turnova, kde koloběžky vrátíme.
  • Pokud se v horkých letních dnech, chcete trochu zchladit, můžete si vypůjčit loď a vydat se na řeku Jizeru, která je ideální jak pro zkušené vodáky, tak i začátečníky. Na Jizeře na vás čeká mnoho zajímavostí, kterými se při jízdě můžete kochat, jako je například Riegrova stezka nebo Suché skály. Na vodu se můžete vydat, ale klidně jenom na půl dne. A proč nespojit rovnou koloběžky s vodou? Doporučíme vám půjčit si koloběžku v kempu Dolánky a po cyklostezce Greenway Jizera se vydejte na Malou Skálu. Zde koloběžky vyměníte za loď a pokračovat už suchou nohou nebudete. Koloběžky i lodě si můžete zarezervovat zde.

Do muzea za poznáním

  • Český ráj není pouze krásná příroda, ve které se dokážete ztratit na nespočet hodin. Český ráj můžete poznat i tak trochu z jiné strany v mnoho muzeích a galeriích, které se zde nachází. Navštívit můžete třeba Dům přírody Českého ráje v Dolánkách u Turnova, kde na vás čeká interaktivní expozice, díky které můžete Český ráj poznat například pomocí smyslových vjemů. V muzeu Českého ráje v Turnově zase naleznete geologicko-mineralogickou expozici s mnoho zajímavými objekty ke zkoumání. V muzeu se nachází ale také i historie Lidové kultury nebo expozice zaměřená na horolezectví. Expozice jsou interaktivní, a proto si můžete například v expozici horolezectví uvázat svůj vlastní uzel několika způsoby. Máte štěstí, že zde to je pouze nanečisto. Až si to zde natrénujete, vyzkoušíte své dovednosti v Českém ráji i na ostro?

Za králem na zámek

  • V Českém ráji se nachází mnoho hradů a zámků. Pokud zavítáte do tohoto kraje určitě na svém listu, budete mít Zámek Hrubá Skála, hrad Trosky nebo hrad Valdštejn. Dnes se ale zaměříme na zámek Sychrov. Jedná se o novogotický zámek s krásnou zámeckou zahradou. Zámek nabízí 11 prohlídkových okruhů, ve kterých se podíváte do interiérů zámku, který obýval šlechtický rod Rohanů. Pokud vás nezajímají interiéry, nesmutněte, můžete si v teplých letních dnech odpočinout v rozsáhlé zámecké zahradě a občerstvit se v zámecké Oranžerii. Den si zde osladíte výborným zákuskem a klid na duši vám dopřeje kafé, které si vychutnáte s krásnými výhledy na zahradu a zámek. Na zámku se koná také velké množství akcí, a proto navštivte zámek, když se zde bude odehrávat jedno z divadel nebo muzikálů, které jsou na léto naplánované. 19. srpna 2023 se na zámku odehrají již tradiční Skotské hry, které také stojí za návštěvu.

Tohle léto bude v Libereckém kraji nadupané a věříme, že si ho užijete s námi, pokud byste chtěli strávit čas u nás jinak, další tipy naleznete na našich sociálních sítích, kde nás najdete jako REGION LIBEREC, ať už na Facebooku (REGION LIBEREC), Instagramu (@regionliberec) nebo webových stránkách www.liberecky-kraj.cz.

Dům přírody Českého ráje _ Az fotky.jpg Frýdštejn - Ondřej Holas.jpg Pantheon - Shutterstock.jpg
Muzeum Českého ráje Turnov _ Bohumil Jakoubě.jpg Podtrosecké údolí_AZ fotky.jpg Zámek Sychrov - Václav Bacovský.jpg
Rybník Věžák _ Míra Chmela.jpg            Trosky Ne, Podtrosecké údolí.png               Riegrova stezka - Václav Bacovský.jpg
Vytvořeno 19.6.2023 8:56:18 | přečteno 751x | jakub.wambach
 
load