Vyhledávání

Klapka! Liberecký kraj poprvé! A ne naposled!

Zámek Lemberk Čelikovský (5)

Znáte to. Koukáte na film a říkáte si: „jééé, to místo znám, tam jsem byl/a.“ Putování po místech, která si filmaři vybrali jako kulisu pro filmy a televizní seriály, láká v poslední době spousty návštěvníků. A že těch míst z filmů či seriálů, které se tu točily, je.

V oblasti Českého ráje naleznete více než 40 míst, na nichž se natáčel nějaký film nebo pohádka. Dva rybníky, Věžák a Vidlák, zná snad úplně každý. Točily se zde kultovní scény komedie Marie Poledňákové Jak dostat tatínka do polepšovny (1978). Určitě si vzpomenete na scénu, ve které Petr Nárožný jako pošťák spadne s mopedem do rybníka s výkřikem „Jé, vodník, a říká mi Fando!“ nebo na Dračí zub, skálu za rybníkem, na kterou tajně lezl malý Vašek s tatínkem.

A dál už můžeme vyjmenovávat Hruboskalsko a pohádku Princ Bajaja (1971) nebo film Tenkrát v ráji (2016), který se natáčel i na dalších místech Českého ráje – zejména
v 
Prachovských skalách, v Drábských světničkách, Sobotce nebo ve Žďáru. Filmaři však zamířili i do dalších míst Libereckého kraje a to např. na Novou Louku, do Liberce nebo do Podještědského muzea v Českém Dubu. Ale už zpět do Českého ráje. Oblíbená osada  Vesec u Sobotky – vytvořila kulisy pro několik filmů či pohádek: kromě již zmíněného filmu Jak dostat tatínka do polepšovny (místní koloniál a hasičská zbrojnice) se tu natáčel i film Jára Cimrman ležící spící (1983) nebo pohádka           O ztracené lásce (2002). Scény z pohádky Princ a Večernice (1978) anebo filmu pro pamětníky Ideál Septimy (1938) pořídili filmaři na hradě Trosky a rodinný film    Přijela k nám pouť (1973) a nejpopulárnější pohádka S čerty nejsou žerty (1984) se odehrává v Klokočských skalách.

P1260274 MOV 00 14 11 14 Still001

Pamatujete si Dorotu Máchalovou z pohádky S čerty nejsou žerty (1984)? Do pekla zamířila po schodech na skalním hradě Sloup a v pekle se ocitla ve Svitavě – Pusté kostely. Loupežník Karaba a princ Jakub z pohádky Tajemství staré bambitky (2011) „úřadují“ na zámku Lemberk a na Bílých kamenech. A zámek Lemberk posloužil i novému filmu Jiřího Vejdělka Poslední aristokratka (2019) či jednomu dílu seriálu Místo zločinu Plzeň (2015) Jana Hřebejka. 

Zámek Lemberk Musil (1)

Přírodní památky, ale také vesnice, města, hrady i zámky v Lužických horách a Máchově kraji si často vybírají čeští i zahraniční filmaři jako exteriéry pro krále, pekelníky a různé kouzelné děje. A to už po dobu několika desetiletí od časů Pyšné princezny (1952), která se točila na Panské skále s Alenou Vránovou a Miroslavem Rážem v hlavních rolích ž po nejnovější pohádku Hodinářův učeň (2019). Chatu z filmu Ženy v pokušení (2010), na které se začne sbližovat Vojta Dyk s Lenkou Vlasákovou, najdete v obci Mařenice. A po stopách nejoblíbenější postavy české komedie, revizora Gustava Anděla v podání Jaroslava Marvana, se můžete vydat v Hamru na Jezeře, kde se natáčel film Dovolená s Andělem (1952). Máchovo jezero posloužil filmařům hned několikrát. Odehrává se tu dramatický příběh Hastrman (2018) v podání Karla Dobrého, při kterém často až mrazí v zádech, vrcholí tu film Nevinnost (2011) Jana Hřebejka a oblíbené jezero vyzkoušela i Tatiana Pauhofová ve filmu Lída Baarová (2016). Ze seriálů bychom mohli zmínit Vyprávěj, Rapl (2016), Křeček v noční košili (1987) nebo Nevinné lži (2013).

Asi si také vybavíte scény z filmů Sněženky a machři (1982), Snowboarďáci (2004) nebo Vrchní prchni (1980) v prostředí Špindlerova Mlýna. Nebo si vzpomenete na
film 
Svatební cesta do Jiljí (1983) s Libuškou Šafránkovou a Josefem Abrhámem, který se točil i na Labské boudě a u Mumlavského vodopádu? Krkonoše hrály hlavní roli i v další kultovní komedii Marie Poledňákové Jak vytrhnout velrybě stoličku (1977). A stejně jako Homolkovi ve filmu Homolka a Tobolka (1972) se i vy můžete kochat panoramaty Krkonoš. A co by to bylo bez filmu Krakonoš a lyžníci (1980), protože „na dobrého člověka v Krkonoších dohlédne sám pán těchto hor“. Do Krkonoš zamířily i novější filmy jako je Padesátka (2015) nebo Špindl (2017).

Seriál Dobrodružství kriminalistiky (1989), Prima sezóna (1994), Tenkrát v ráji (2016), filmy s Bolkem Polívkou Kalamita (1980) a Zapomenuté světlo (1996) seriál       My všichni školou povinní (1984) nebo pohádky Rumplcimprcampr (1997) a Peklo s princeznou (2009), natáčené na frýdlantském zámku. To je jen krátký výčet filmů, které zasadili filmaři do Jizerských hor.

Z†mek Frždlant Shutterstock

Největší koncentrací natočených filmů vyniká ale město Liberec. Zmiňme například filmovou adaptaci Obsluhoval jsem anglického krále (2006) Bohumila Hrabala, právě v Liberci odstartoval svoji kariéru číšník a pozdější hoteliér Jan Dítě. Nebo film Grandhotel (2006) Davida Ondříčka, který se odehrává na Ještědu, libereckém nádraží, v bývalém obchodním domě Ještěd a v několika libereckých ulicích. Dům kultury „posloužil“ seriálu Svět pod hlavou (2017) s Ivanem Trojanem a Václavem Neužilem nebo filmu Rok ďábla (2002) s Jarkem Nohavicou. Posledním českým seriálem, který už byl v TV je kriminální seriál Zrádci (2019) z kriminálního a drogového prostředí.

Liberec zajímá filmaře především svou velmi zachovalou a ucelenou německou architekturou, díky které je mezi filmovými produkcemi z celého světa často vyhledáváno jako autentická kulisa pro historické příběhy. Mnohdy nepředstavuje samo sebe, ale některou z evropských metropolí. Stejně tomu bylo už ve filmu Jára Cimrman ve filmu Jára Cimrman, ležící spící (1983), který přišel do Severočeského muzea jako do patentového úřadu v Londýně. Ve filmu 3 sezóny v pekle (2009) „vystupuje liberecké nádraží“ coby vídeňské nádraží a divadlo F.X. Šaldy jako rusko-americká zóna, v I. sérii historického seriálu GENIUS - Albert Einstein (2017) od National Geographic s Geoffrey Rush v hlavní roli se objevuje obřadní síň jako Einsteinova učebna, film Milada (2017), pro který se interiéry radnice proměnily na československý parlament z let 1946  1948 nebo film Spider Man: Daleko od domova (2019). kde se z náměstí Dr. E. Beneše stal pražský karneval světel.

Z nově připravovaných filmů, které se natáčely v Libereckém kraji se můžete těšit na Poslední závod, který pojednává a o dehrávat se bude v Krkonoších a představí tragický příběh Bohumila Hanče a Václava Vrbaty. V Jizerských horách byl dotočen film Přání Ježískovi a ze zahraniční produkce vzniká film Bílý ptáček s Gillian Anderson (Akta X, Koruna) nebo seriál Carnival Road s Orlando Bloom.

Máte svůj oblíbený film, o kterém víte, že se natáčel v našem kraji? Dejte nám vědět. Další tipy nejen na filmové výlety naleznete na turistickém portále www.liberecky-kraj.cz a na sociálních sítích, kde jsme jako ,,REGION LIBEREC.“ Najdete nás na instagramu i na FB.

Za kulturou
Vytvořeno 11.6.2021 8:07:15 | přečteno 1564x | Ondřej Oliva
 
load