Vyhledávání

Jaro v Máchově kraji

PhotoPick 62183 1280 az fotky

Máchův kraj je úžasná destinace s romantickou krajinou, do které se zamiloval i Karel Hynek Mácha. A kdy jindy se sem vydat než v máji, měsíci lásky. Pojďme se toulat po krajině pískovcových skal, rybníků a romantických hradů. Na své si přijdou ale také milovníci aktivního vyžití.


S našimi tipy tak začneme trochu aktivně a pozveme vás do areálu Vrchbělá v Bělé pod Bezdězem. Areál si oblíbí rodiny s dětmi, milovníci in-line bruslí a také dalekých rozhledů. Najdeme tu totiž parádní 7,5 km dlouhou in-linovou dráhu, lanové centrum a velké dětské hřiště. Děti jen tak nedostaneme z velkých dřevěných prolézaček, které jsou replikami hradů Bezděz, Zvířetice a Ralsko; houpaček, bludiště nebo trampolín.  Víte, jak vypadá lelek lesní? Odpověď nejen na tuto otázku zjistíme při příjemné procházce naučnou stezkou s deseti zastávkami. Celý areál budeme mít jako na dlani z 27 m vysoké rozhledny, ze které je také krásný výhled na hrad Bezděz. Den strávený ve Vrchbělé uteče jako voda a malí i velcí na něj budou rádi a dlouho vzpomínat.

Při návštěvě Máchova kraje bychom neměli vynechat výšlap na hrad Bezděz, který je právem symbolem celého kraje. Na novou sezonu si tu pro nás připravili celou řadu novinek. Těšit se můžeme třeba na interaktivní hru Poklad kralevice Václava II. A v čem hra spočívá? Děti (a třeba i dospělí) budou v celém areálu hradu hledat skryté symboly, a pokud se jim povede všechny najít a zaznamenat do hrací karty, čeká na ně odměna. U hradů ještě zůstaneme a pozveme vás i na další hrady a zámky Máchova kraje, které otvírají po zimě své brány. Od dubna se můžeme vydat na hrad Houska, zámek Doksy nebo objevit kouzlo zámku v Zákupech.

Už jste navštívili Liščí stezku v obci Kravaře? Pokud ne, tak můžeme jen doporučit! Na nenáročném okruhu dlouhém přibližně 5,4 km najdeme celkem 7 zastavení, která jsou oživena dřevěnými sochami vodníka a zvířat, která můžeme spatřit v místních lesích. Na stezku se můžeme vydat pěšky, s kočárkem nebo i na kole.

Na jaře vás nemůžeme ochudit o pozvánku do Pekla, a to nejen za bledulemi, jejichž koberce pokrývají na jaře celé údolí. Českolipské Peklo v údolí Robečského potoka má sice strašidelný název, ale najdeme tu romantické údolí, které je národní přírodní památkou. My se projdeme po naučné stezce, která nás provede osadou Karba s roubenkami a údolím s pískovcovými stěnami s vytesanými místnostmi a železničním viaduktem.

PhotoPick 57317 1280 cerny vit PhotoPick 74579 1280 gal matyas

Kdyby vás v Máchově kraji zastihla jarní bouřka s pořádným lijákem, máme pro vás tip na příjemně a zajímavě strávený čas v suchu. Památník Karla Hynka Máchy je umístěn v nejstarším dochovaném domě v Doksech – roubence se šindelovou střechou a věžičkou, která přečkala všechny zhoubné požáry města. Objevíme tu expozici zachycující život a dílo básníka romantismu Karla Hynka Máchy, jeho vztah ke kraji, který ho inspiroval k napsání básně Máj. Ve druhé části přízemí se můžeme seznámit s expozicí Rybářství a rybníkářství na Českolipsku, mapující vývoj tohoto odvětví v regionu.

Jistě jsme nezmínili všechny zajímavosti a tipy na jarní výlety z této nádherné destinace. Ale jaro si zde určitě náramně užijete. Pro více tipů navštivte náš profil na sociálních sítích REGION LIBEREC a FB Máchův kraj – turistická destinace.


Vytvořeno 5.5.2022 9:27:07 - aktualizováno 11.5.2022 10:25:14 | přečteno 533x | katerina.horackova
 
load