Vyhledávání

Jaro v Lužických horách

PhotoPick 74522 original gal matyas

Lužické hory plné sakrálních památek, skalních reliéfů, kopců rozmanitých tvarů a hlubokých údolí čekají na naše objevení. A kdy nejlépe s tím začít než právě na jaře!


Lužické hory jsou známé svým sklářským řemeslem. Proto vám představí místa, kde máte možnost poznat práci našich sklářských mistrů. Prvně vás zavedeme do Kunratic u Cvikova, kde má jeden z našich nejznámějších uměleckých sklářů svou sklárnu, kam budete moci nahlédnout, dokonce si i něco vyrobit. Víte, o kom je řeč? Je to pan Jiří Pačinek, který pomocí tradiční české techniky foukání a ručního tvarování tvoří neuvěřitelné věci. U sklárny vás jistě uchvátí Skleněná zahrada plná květin a rostlin přímo ze skla a vynechta nesmíte ani Křišťálový chrám. To chcete určitě vidět na vlastní oči!

Dále tu máme něco pro děti a jejich rodiče. U Panské skály vznikla zážitková hra, s kým jiným než s Pyšnou princeznou. Cesta není nijak dlouhá, vede po modré značce od Panské skály po vysílač na Klučkách a má 10 zastavení. Na zastaveních nás čekají úkoly, a pokud je splníme, čeká nás v infocentru malá odměna.

Jaro je na procházky jako dělané a v Lužických horách je spousta významných křížových cest, po kterých se můžeme vydat. Jednu z nejznámějších najdeme v Jiřetíně pod Jedlovou. Poutní místo na Křížové hoře nad obcí vzniklo již v 18. století a je spojené s legendou o zázračném kříži. Obdivovat budeme 11 kapliček, kapli Povýšení sv. Kříže s barokní věží a hodinami, kde se nachází 12. a 13. zastavení. Poslední, 14. zastavení najdeme v kapli božího hrobu. Místo s jedinečnou atmosférou a impozantní křížovou cestou zaujalo také filmaře, vznikaly tu například některé záběry pro film „Máj“. Krásnou křížovou cestu v lipové aleji najdeme také na Kalvárii u Cvikova, kopci někdy nazývaném jako Lískový nebo Křížový. Nejen na Kalvárii, ale i za dalšími zajímavými místy v okolí Cvikova nás dovede Zelený okruh. Uvidíme lesní divadlo, Schillerovu vyhlídku, vyhlídku Švýcárna anebo Dutý kámen.

PhotoPick 62121 original az fotky PhotoPick 63933 original jan pasler

Když už jsme byli v Jiřetíně pod Jedlovou, pozveme vás i na nedalekou rozhlednu Jedlová. Jedlová je třetím nejvyšším vrcholem Lužických hor a je pravda, že z ní uvidíte vrcholky Krušných hor, Český ráj, a dokonce i Krkonoše. Za krásným výhledem se vyplatí vyšplhat na „Popovku“ - Popovu skalní vyhlídku, kterou najdeme 3,5 km jihozápadně od Hrádku nad Nisou. Zmíníme i rozhlednu na Stráži, která byla postavena v roce 2011. Pokud na dřevěnou rozhlednou po kovovém schodišti vystoupáte až na vrchol, uvidíte sloupské údolí, Nový Bor a celé Lužické hory.

A ještě tu máme novinku pro děti. Hrad a zámek Grabštejn si pro ty nejmenší návštěvníky připravil speciální trasu s hledáním pokladu, kdy se pomocí ztracených klíčů snaží najít truhlu s penězi. To však není jediná novinka na Grabštejně. Těšit se můžete i na výstavu Afrika, kterou nikde jinde v takovém podání neuvidíme.

Těšíme se na vás v Lužických horách. Pro více tipů na výlety sledujte naše sociální sítě, kde jsme jako REGION LIBEREC, a neuniknou vám žádné informace. Aby vám neuniklo nic z Lužických hor, sledujte jejich sociální sítě a webové stránky - www.doluzihor.cz nebo www.luzihory.cz. 


Vytvořeno 5.5.2022 9:16:56 - aktualizováno 11.5.2022 10:23:04 | přečteno 516x | katerina.horackova
 
load