Vyhledávání

Jaro v Lužických horách

Popova skála   Míra Chmela

Z hor nám ubývá lyžařů, ze sněhu už začínají vykukovat první bledule se sněženkami a stromy se začínají obalovat listím a květy. Jaro přichází a s ním i naše tipy na výlety v Lužických horách.  Pojďme se vydat za neobjeveným klenotem pohraničí a užijme si ho v barevných dnech, kdy kolem nás vše ožívá!


Lužické hory jsou ideálním místem pro příjemné procházky a pěší výlety. Přivítejte tak první teplé dny okruhem okolo lužické kamenné zvěře. Havran v Polesí, Kozí hřbety, Žralok, Ptačí kameny anebo Sloní skály. To jsou názvy výjimečných skalních útvarů, které si svou jedinečností získaly své přízvisko a které vám při zkoumání, jak k němu došly, zaručí jistě spoustu zábavy. Pokud si však troufáte na náročnější výstupy, pak se vydejte na nejvyšší vrchol Lužických hor Luž nebo na majestátní horu Klíč, na kterém můžete při troše štěstí narazit i na malé stádo kamzíků. Odměnou za poměrně namáhavý výstup vám pak bude mimořádný výhled nejen do okolí, ale i na Jizerské hory či Krkonoše. A na to stojí se za to podívat!

Pokud vám však za nachozené či ujeté kilometry nestačí odměna v podobě nezaměnitelných výhledů, motivujte se výletem za lahodným pivem. Lužické hory jsou Mekkou pivovarníků a milovníků piva a v rámci Pivní stezky Lužických hor vám nabízí nevšední a osvěžující zážitek při ochutnávkách piva a exkurzích. Navštivte tak pivovar Born v Novém Boru, pokračujte do Falkenštejnu v Krásné Lípě, posilněte se na cestu ve varnsdorfském Kocourovi a zakončete svůj zážitek v pivovaru Cvikov. Nebudete litovat. Zde totiž vzniká pivo, které chutná.

Když zůstaneme u tradic a řemeslné zručnosti, nesmíme opomenout návštěvu míst, kde se rodí světoznámé české sklo. Za návštěvu tak stojí Sklářské muzeum v Kamenickém Šenově, které v letošním roce slaví 100leté výročí. Pro své návštěvníky tak nabízí řadu unikátních akcí, které budou věnovány oslavám jeho založení. V Lindavě pak zavítejte do sklárny Ajeto, v jejíž dílně se budete moci seznámit s výrobou skleněných výrobků od samého počátku až do jejich konce. V místní Sklářské krčmě si pak můžete vyzkoušet foukání skla nebo si vyrobit svůj vlastní suvenýr.

Pokud jste však dlouhou zimu přečkávali z pohodlí domova a rádi byste si už užili pořádnou dávku pohybu a adrenalinu, máme pro vás dobrou zprávu. Jaro dopřává sportům a s nezasněženými a suchými cestami se tak na vás znovu těší polevský bikepark s šesti různými obtížnostmi. Traily byly pro své návštěvníky v roce 2020 zcela překopány a jsou tak vhodné pro začátečníky i odvážlivce, kteří milují proudění adrenalinu v žilách. S dětmi pak můžete navštívit lanový park na Jedlové, ve kterém budete lézt až v 7metrové výšce a budete se pokoušet zdolat celkem 12 připravených překážek. Na Jedlové pak můžete vystoupat na místní rozhlednu, odkud se vám nabídne dechberoucí výhled na krajinu blízkou i vzdálenou. Svou cestu z vrcholu dolu si pak můžete zpestřit sjezdem na koloběžce, které jsou zde k zapůjčení.

A věděli jste, že se Lužické hory mohou chlubit svou vlastní zoologickou zahradou? Nachází se v resortu Malevil a své brány má pro veřejnost otevřeny po celý rok. Vyražte tak s rodinou za lamami, kozami, papoušky a mývaly a užijte si spoustu zábavy mezi zvířecími kamarády. Se ZOO sousedí i botanická zahrada, kde můžete zkoumat ty nejzajímavější druhy rostlin.

Prožijte s námi jaro v Lužických horách. Pro více tipů na výlety nejen na jaře nezapomeňte sledovat náš Facebook (REGION LIBEREC), Instagram (@regionliberec) a webové stránky, kde nás najdete jako www.liberecky-kraj.cz.

     Lužické hory Sloní kameny KašparLužické hory Klíč AZfotkyLužické hory bikepark Slavík

                                                   Lužické hory Ajeto MusilLužické hory Cvikov Musil


Vytvořeno 1.3.2023 12:18:18 | přečteno 81x | jakub.wambach
 
load