Vyhledávání

Jaro v Krkonoších

Sněžka   Shutterstock

Jaro pomalu přichází i do Krkonoš. Na horách je sice ještě sníh, ale v podhůří už náznaky jara jistě uvidíme. Vydejme se na jarní výlety s výhledy na ještě stále bílé vrcholky hor a pod nimi svěže zelená pole a kvetoucí krajina. Nejvyšší partie Krkonoš nechme ještě chvíli odpočívat a pojďme objevovat kouzlo podhůří.


Kam jinam na jaře než za jarními kytičkami do Národního parku Krkonoše. Ty letos v květnu taktéž oslaví, ale už 60 let od svého vzniku. Procházka za bílými bledulemi, kterým se zde velmi daří, je prvním z našich tipů. Jen dávejme pozor, abychom kolem těchto bílých koberců chodili s opatrností. A kam se za nimi podívat? Nejlepší místem asi bude Sklenářovické údolí, kam se dostaneme po žluté trase z Mladých Buků. Projdeme lesem až ke starému kamennému mostu přes Zlatý potok. Bledule však nejsou z jarních kytiček jediné, které v oblasti Krkonoš můžeme spatřit. S příchodem jara se objeví také lýkovec, ten poznáme díky malé výšce a růžové barvě. Dále potkáme také blatouchy, jaterníky modré nebo bílé.

Pokud jste si sněhu užili za zimu dost, na vrcholky hor se ještě nevydávejte. Pozveme vás spíše na podhorské cestičky a do krkonošských měst, kde sníh už roztál.

Jilemnice – malebné město, kde můžete navštívit místní zámek s expozicemi Krkonošského muzea. Při hezkém počasí můžeme navštívit i Zvědavou uličku s typickými roubenými chalupami nebo Kavánovu galerii s 90 obrazy tohoto českého krajináře. Městem Jilemnice nás provede naučná stezka Jilemnice známá neznámá, díky níž objevíme nejzajímavější místa tohoto města a pokocháme se výhledy na Krkonoše i jejich podhůří.

Na výlety láká i Harrachov, krásné horské městečko a se sklárnou a pivovarem. Během návštěvy sklárny se podíváme pod pokličku tohoto krásného řemesla a sami si vyzkoušíme, jaké to je být sklářem. Místní Hornické muzeum a štola byly poprvé otevřeny v březnu v roce 2003. Letos si tedy připomene 20. výročí slavnostního otevření. Žízeň nakonec můžeme uhasit ochutnávkou místního piva nebo si odpočinout v pivních lázní.

 Sklárna a minipivovar Novosad & syn nabízí spojení příjemného s užitečným. Muzeum skla vystavuje sbírku historického skla a nabízí pohled na unikátní stoletou brusírnu, která je poháněna transmisemi a vodní turbínou. Příjemné jsou v tomto případě pivní lázně, které jsou součástí hotelu. Hlavní přísadou koupele je 5 litrů světlého a 5 litrů tmavého nefiltrovaného nepasterizovaného kvasnicového piva a drcený chmel.

Pozveme vás i do Rokytnici nad Jizerou na nenáročný okruh, který můžeme obejít pěšky nebo projet na kolech. Má dvanáct zastavení a dozvíme se o historii, přírodních i kulturních zajímavostech tohoto města. Za návštěvu jistě stojí i Janatův mlýn, který je jedinečnou památkou lidové architektury. Dále v nedalekém Františkově doporučujeme muzeum a galerii Starý Kravín, s expozicí ukazující nelehký život horalů za dávných časů. A nakonec se vydáme na stezku Dřevosochání s dřevěnými sochami.

Za řemeslem se podíváme do Poniklé, kde se podařilo firmě Rautis zachovat unikátní technologii foukaných dutých perlí ze skleněných trubic. Jde o tradiční řemeslo, které se díky svému jedinečnému procesu dostalo v roce 2020 na prestižní seznam světového nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Uvidíme zde výrobní proces, stříbření, malování, řezání i navlékaní perliček. A sami si tuto ruční práci můžeme vyzkoušet a odnést si i ten nějaký suvenýr domů.

Z Krkonoš je to jen několik tipů, jak strávit jarní dny. Pokud chcete zjistit mnohem více, sledujte náš profil na sociálních sítích, kde jsme jako REGION LIBEREC a také sociální sítě Krkonoš a jejich webové stránky - https://www.krkonose.eu/.

          Zámek Jilemnice   Míra ChmelaSklenařovice   Miloš ŠálekSklárna Harrachov   Křišťálové údolíRautis   Jakub Podobský
Vytvořeno 1.3.2023 11:55:17 | přečteno 52x | jakub.wambach
 
load