Vyhledávání

5 výletů vlakem po Libereckém kraji

Vlak Arriva Chmela (5)

Naši milí výletníci, máme tady prázdniny! A s nimi i spousty času na parádní výlety, které třeba během roku nestíháme. A protože už nás nebaví se stále vozit autem nebo autobusem, tentokrát si dáme bezva tipy na výlety vlakem. Naši první dobrodružnou jízdu započneme v České Lípě, odkud se nejlépe rychlíkem vyprávíme do Jablonné v Podještědí

Zámek Lemberk Čelikovský (5)

Cesta nám bude trvat jenom půl hodinky, a tak není zapotřebí ani vytahovat předem připravené řízečky s chlebem. Samozřejmě pokud by někomu snad vyhládlo nebo třeba nestihl snídani (což nedoporučujeme!), bude potřeba se na cestu posilnit. Jablonné v Podještědí je totiž branou do Lužických hor, kde nás čeká nespočet možných atraktivit. My se ale vydáme na zámek Lemberk. Z nádraží nás čeká 3km dlouhá procházka plná krásných míst. Půjdeme například kolem Markvartického rybníku, Lipovou alejí a mineme i Bredovský letohrádek. Odtud už je to doslova co by kamenem dohodil k našemu cíli. Dnešní zámek Lemberk představuje hned několik stavebních slohů, které během let ovládly tuto stavbu. Můžeme zde obdivovat ranou gotiku, pozdní renesanci, rané baroko nebo klasicistní úpravy. Kromě prohlídkových okruhů se na zámku také pořádají koncerty a divadla, takže když se trefíme do správného data, můžeme si náš výlet ještě více zpestřit! Ze zámku se pak vydáme zpátky do centra města, kde se ještě zastavíme u Baziliky sv. Vavřince a sv. Zdislavy. Při prohlídce je přístupný historický refektář, ambit kláštera a chrám se svou nádhernou barokní výzdobou. Takovýto krásný výlet nám sice zabere celý den, ale bude stát vážně za to. 

Druhý výlet započneme opět v České Lípě, tentokrát se ale vydáme do Zákup, tedy do Máchova kraje. Cesta vlakem nám bude trvat jenom 10 minut, o to více času budeme ale mít. Z vlakové zastávky se vydáme přímo ke Kostelu sv. Fabiána a Šebestiána. Pan Šebestián ale opravdu neměl nic společného se slečnou Šebestovou z 3. B, to je zase jiný příběh. Kostel je opravdovou dominantou města a o tom se i sami přesvědčíme. V Zákupech pak můžeme také navštívit neobvyklé Eduard Held muzeum, zaměřené na karnevalové zboží. V jediné expozici svého druhu v Česku se dá koupit polotovar masky, kterou si každý z nás vyzdobí podle svého vkusu. Takže netřeba shánět jiné suvenýry! No, a protože je léto a po cestě nás zpocená záda od batohů určitě neminou, co se takhle smočit u přírodního koupaliště? Jako koupaliště v Zákupech slouží Velký zákupský rybník. Mezi atrakce koupaliště patří 9m vysoký a 95m dlouhý tobogán. A to už je tedy pořádná jízda, pěkně na rozloučenou s naším výletem.

Hádejte, kde nastartujeme náš další výlet… No jasně, kde jinde. V Liberci! A vydáme se do Harrachova, v Krkonoších, a s dětmi! Cesta bude trochu delší, přes hodinu. Tady už se ty řízečky v alobalu budou pěkně hodit. V Harrachově nás ale čeká krásná přírodní podívaná v podobě Harrachovské naučné stezky. Délka stezky je cca 1 km a je zde zachováno 10 informačních stojanů, kdy každý z nich nese informace přímo z Harrachova, anebo Krkonoš. Nám, zvídavým turistům, stezka přiblíží historii Harrachova - dozvíme se tak např. kdy byl v Harrachově postaven první skokanský můstek, že bylo městečko známým lázeňským střediskem, anebo historii rodu Harrachů. A i když je stezka krátká, bude nám trvat minimálně dvě hodiny, děti ale zaručeně zabaví. Po takové vědomostní smršti, by ale měla následovat trocha volné zábavy. Tak co takhle ještě zkusit bobovou dráhu HappyWorld? Najdeme ji na kraji Anenského údolí. Bobovka je spolu s dopravním zařízením dlouhá cca 1000 metrů a má 38m převýšení, 17 zatáček a 2 atraktivní nadzemní křížení. No nevíme jak vám, ale nám už se adrenalin přímo množí v žilách. 

Mnoho skvělých výletů můžeme také začít v Turnově. Odtud vedou cesty vlakem třeba na Malou skálu, Rovensko pod Troskami nebo do Semil. My se ale vydáme do Rychnova u Jablonce nad Nisou. Odtud máme naplánovanou vážně skvělou cestu, tak pozorně čtěte. Znáte rozhlednu Kopanina? Pochází z roku 1894 a postavili ji čeští turisté z Turnova. Z Rychnova vedou na Kopaninu trasy dvě – žlutá přímo od nádraží, modrá z místní části Pulečný. Zvolíme-li žlutou, půjdeme z velké části po silnici a u samotné rozhledny se z cedule dozvíme, že musíme po modré dolů do osady Kopanina pro klíče k rozhledně. Zvolíme-li modrou, půjdeme po pastvinách a dojdeme tak přímo do osady s klíči. O tom, která z variant je lepší, není třeba dlouho přemýšlet. Ne nadarmo se říká, že modrá, je dobrá! Pohled z rozhledny je vskutku impozantní – z jedné strany Kozákov a Maloskalsko, naproti Ještěd, na severu hřebeny Krkonoš a Jizerských hor, na jihu zamlžená Česká tabule se sopečnými kupami Bezdězu, Ralska a pískovcovými plošinami Českého ráje, z nichž ční jako dva hroty zřícenina hradu Trosky. Až si tento výhled pořádně vychutnáme, vydáme se ještě na zříceninu hradu Frýdštejn, ta je od rozhledny vzdálená jen 1,5km. Sestup z Kopaniny vede překrásným terénem s několika dalšími vyhlídkami do krajiny přímo k hradu, jehož válcová věž vévodí širokému okolí. No a než abychom se vraceli stejnou cestou, završíme náš výlet na Malé skále. Tady můžeme naše utahané nožky zchladit v Jizeře, anebo se i občerstvit. A největší peckou je, že nám odsud pojede zase zpáteční vlak do Turnova. 

Náš poslední turistický den strávíme v Hejnicích, kam se opět vypravíme z Liberce. Z nádraží se pak vydáme na pěší okruh k vyhlídce Ořešník. Kdo má rád výstupy do kopců s překrásnými rozhledy, tak je na tomto výletě správně. A nejde jen o rozhledy, ale také o žulové skály a obří kameny, vodopády a bystřiny. Tento kus české země je sice u hranic, ale o to více si zaslouží naši pozornost. Vyrazíme z Hejnic z parkoviště kláštera františkánů po červené turistické značce na vrchol, až k odbočce a cestě na Ořešník. Zde na nás čeká informační tabule a lavička k odpočinku. Po náročném výstupu na nás ale bude čekat nádherné vyhlídkové místo. Rozhled z Ořešníku je mimořádně působivý. V hlubině pod námi hučí Velký Štolpich a jen o málo dále se rozkládá údolí Smědé, jemuž dominuje hejnická bazilika. Z vyhlídky se vrátíme zpět na červenou značku směrem k vodopádu Velký Štolpich na potoce Černý Štolpich. Zde budeme pokračovat po žluté z kopce podél soustavy bystřin a vodopádů až na značku zelenou. Ta nás zavede zpět až do Hejnic. Na konci výletu pak budeme mít v nohách skoro 10km, a to už nám náš denní limit kroků rozhodně splní!

Ať už se s námi vydáte kamkoliv, určitě nám nezapomeňte poslat vaše fotky z navštívených míst! Najdete nás na Facebooku a Instagramu jako Region Liberec, tak výletům zdar!

Zámek Zákupy Čelikovský (4)


Vytvořeno 7.7.2021 13:09:37 - aktualizováno 23.7.2021 10:37:38 | přečteno 5715x | katerina.bochova
 
load