Vyhledávání

Dny lidové architektury 2019

Divadelní představení, pohádky, výstavy a volné vstupy do lidových objektů, takové budou Dny lidové architektury, které se budou konat 25. - 26. července po celém Libereckém kraji.

Letošní osmý ročník Dnů lidové architektury Čech, Moravy a Slezka se v Libereckém kraji bude konat o víkendu 25. – 26. července. Návštěvníkům bude zdarma zpřístupněno doplň objektů lidové architektury spojených s tradiční výrobou. Zastoupeny jsou jak velké zemědělské usedlosti, tak mlýny, kovárna, sklářské chalupy, hostince a v letošním roce poprvé i ruční papírna. Hlavním návštěvnickým objektem je Běliště v Železném Brodě. K vidění bude nejen vlastní objekt Běliště s doprovodným programem pro celou rodinu, ale i město, jež unikátním způsobem spojuje lidovou architekturu dochovanou zejména v památkové rezervaci Trávníky, s městskou zástavbou v památkové zóně Železný Brod.

http://lidove-stavby.cz, www.kraj-lbc.cz

Běliště v Železném Brodě

Běliště patří k největším a nejreprezentativnějším objektům v Železném Brodě. Objekt byl postaven roku 1807 tesařským mistrem Janem Šídou z Jesenného pro koželuha Jana Brožka na místě původní barvírny. Nový dům tak získal původní označení i rozsáhlou zahradu, která byla v minulosti užívána k sušení látek. Na počátku 90. let 20. stol. byl objekt rekonstruován a byla v něm umístěna národopisná expozice provozovaná Městským muzeem v Železném Brodě.

Pro návštěvníky je připravena zábavná interaktivní hra pro celou rodinu „Život na Bělišti“, v níž budete pátrat po starobylém nápisu v doprovodu malého kluka Bróži, narozeného před sto lety. Poslechnout si budete moci devět melodií ze starého flašinetu a obdivovat budete původní podobu železnobrodského náměstí v podobě modelu. Dobrodruzi jistě ocení pátrání po malebných zákoutích památkové rezervace Trávníky, milovníci skla a kuriozit zase upřednostní skleněné betlémy v Minimuzeu s řemeslnou a tvůrčí dílničkou.

Otevírací doba: so

                           ne

http://muzeumzb.cz/

 

Bičíkův statek v Příšovicích

Charizmatickým statkem, kde se téměř zastavil čas, ale rozhodně ne život, Vás provede vnučka jeho obyvatelky, paní Vítkové. Využijte jedné z mála příležitostí, kdy je tento unikátně dochovaný statek přístupný veřejnosti.

Otevírací doba: so 10:00 – 17:00

                            ne 10:00 – 17:00

www.prisovice.cz

Führichův dům v Chrastavě

Hrázděný dům s netradičními palmami na okenicích? To je Führichův dům v Chrastavě. Navštivte Itálii, aniž byste překročili hranice České republiky. Energii a cestovatelskou náladu určitě načerpáte v harmonickém prostředí malovaného pokojíku s Andělským hradem.

Otevírací doba: so 10:00 – 14:00

                            ne 10:00 – 14:00

www.chrastava.cz

Papírna v Hamru na Jezeře

Viděli jste bájného Fénixe vstát z popela? Navštivte barokní papírnu v Hamru na Jezeře a uvidíte, jak se z ruiny rodí technický unikát Libereckého kraje. V roce 2017 získala obnova objektu cenu Památka roku, cesta však ještě není u konce!

Otevírací doba: so 10:00 – 17:00

                           ne 10:00 – 17:00

Frýdlantský betlém

Vánoce uprostřed léta? Proč ne! Navštivte unikátní pohyblivý betlém ve Frýdlantu, jehož výroba trvala 60 let. Skládá se ze 130 pohyblivých a 50 statických figur. Zkuste je přepočítat!

Otevírací doba: so 10:00 – 17:00 (přestávka 12:30 – 13:00)

                            ne 10:00 – 17:00 (přestávka 12:30 – 13:00)

https://www.mesto-frydlant.cz

Dlaskův statek v Dolánkách

„Řemeslo má zlaté dno!“ Přijďte se o tom přesvědčit na Dlaskův statek, kde je pro vás připravena nová expozice „Kolovrátek, stav i jehla“ věnovaná výrobě lidového oděvu v Pojizeří. Vyzkoušejte si pod vedením zkušených řemeslníků předení na kolovratu, mykání vlny, plstění, tkaní nebo výrobu štípaného šindele.

Otevírací doba: so 9:00 – 17:00

                            ne 9:00 – 17:00

www.muzeum-turnov.cz

„Liščí bouda“ v Kristiánově 

Přijďte se podívat na místo, kde vzniklo rčení: „Tady dávají lišky dobrou noc.“ Pozor si budete muset dávat nejen na lišky, ale také na strašidla! Zábavný program a výstavu strašidel pro vás připravilo Kočovné muzeum strašidel z Plzně a poklad čaroděje Tamanna budete hledat v doprovodu skláře Lišáka. Projít se budete moci po okruhu zaniklých staveb osady Kristiánov a pro náročnější turisty je k dispozici naučná stezka „Cestou jizerskohorských sklářů“, která vede z Kristiánova až do Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou.

Otevírací doba: so 10:00 – 17:00

                            ne 10:00 – 17:00

www.msb-jablonec.cz

Přístup: pouze pro pěší, parkoviště s omezenou kapacitou na Nové Louce (2,5 km od Kristiánova), v Bedřichově (4,5 km od Kristiánova) nebo v Hraběticích (3 km od Kristiánova).

Památník Jiřího Harcuby

Víte, kdo je autorem české pětikoruny? Přijďte se podívat do jeho domu a dílny v Harrachově. Životní příběh i dílo světoznámého umělce prostřednictvím nové knihy „Jinovatka na peřině-Harrachovské kořeny Jiřího Harcuby“ vám představí manželka Jiřího Harcuby, paní Zdena Harcubová a další harrachovští pamětníci.

Otevírací doba: so

www.muzeumlb.cz

Dolení (Babákův) mlýn v Bradlecké Lhotě

Objevte poklad v Bradlecké Lhotě! Přijďte si poslechnout příslovečný klapot mlýnského soukolí oceněného „Památkou roku 2016“. Komentované prohlídky s ukázkou funkční mlýnské techniky jsou letos doplněny výstavou polodrahokamů z Českého ráje a také z polností náležejících k Dolenímu mlýnu.

Otevírací doba: so 9:00 – 16:00 (komentovaná prohlídka vždy v celou hodinu, poslední komentovaná prohlídka začíná v 15:00)

http://vodnimlyny.cz

Červená roubenka v Semilech

Trochu kovář, trochu řezbář a trochu alchymista – to je pilníkář. Nahlédněte do jeho dílny, světnice i na půdu a seznamte se s jeho životem. K vidění bude i ukázka dalších tradičních řemesel. V hlavní budově muzea bude probíhat výstava fotografií lidové architektury Železného Brodu a okolí od Petra Luniaczeka.

Otevírací doba: so 10:00 – 16:00

                           ne 10:00 – 16:00

www.muzeumsemily.cz


Liberec

Informace o trase

 
load