Kolem Naděje k ledové jeskyni

Přehrada Naděje

Českolipsko

Zhruba 6km dlouhá nenáročná trasa, jejímž výchozím bodem může být Cvikov, vás zavede do malebné přírody Lužických hor, k přehradě Naděje.

Průběh trasy: Cvikov – Trávník – Mařeničky – Mařenice – Naděje

Ze Cvikova lze jít po modré turistické značce až do obce Trávník, kde je možné pokračovat podle místního značení k přehradě, anebo využít značení KČT a po několika stovkách metrů se napojit na žlutou turistickou trasu a po ní pokračovat. Cestu přes Hamerský potok umožní dřevěné mostky vybudované na několika místech. Zvláště v podzimních měsících je příroda Lužických hor krásně barevně laděna a vytváří oku lahodné scenérie. 

Samotná přehrada byla postavena podle projektu A. Niklase z Teplic v letech 1937-1938 a sloužila jako akumulační nádrž pro pohon mlýna a pily v blízké osadě Hamr.
Kamenná přehradní hráz je 91,6 m dlouhá a 8,5 m vysoká, na její stavbu byl použit znělec, lámaný v nevelkém lomu na severním svahu Suchého vrchu. Hráz má dolní výpusť, která je ale uzavřená a nadržená voda volně přepadá 33 m dlouhým přelivem přes korunu hráze. Velikost zatopené plochy je 1,16 ha.

Pokud budete chtít pokračovat dále po žluté značce, zavede Vás po cca. 1 km k tzv. ledové jeskyni. Nejlépe je jeskyni navštívit v zimních nebo jarních měsících, kdy je možné shlédnout ledové krápníky vzniklé unikátním klimatem v samotné jeskyni.

Výlet je vhodný pro pěší, cyklo i autoturisty. Auto však nechejte zaparkováno na okraji lesa. Ať už pocestujete k Naději jakkoliv akceptujte pravidla chování v chráněné krajinné oblasti.

Přehrada Naděje má i svou turistickou známku, kterou lze zakoupit v penzionu Pod Přehradou vzdálenou cca. 1,5 km od přehrady.

 
 
load