Vyhledávání

Včelí naučná stezka Jana hraběte Harracha

má novou trasu

Začátek stezky je za mostem u harrachovského autobusového nádraží, kde dále pokračuje směrem do harrachovské části zvané Rýžoviště. Na stezce je celkem 11 stanovišť, kde se návštěvníci dozvědí nejen zajímavé informace ze života včelek, ale uvidí i úly a to od nejstarších po nejnovější typy, které jsou všechny obydlené včelami.

Dva z úlů jsou prosklené, tudíž je možno vidět pilné včelky přímo v akci.
Stezka vede převážně údolím Rýžoviště podél Ryzího potoka, kde si můžou návštěvníci osvěžit unavené nožky či si posedět na lavičkách ve stínu smrků a zaposlouchat se do včelího bzukotu a zurčení potůčku. Všechny stanoviště zdobí navíc krkonošská květena, takže na stezce jsou využity opravdu všechny smyslové vjemy.
Na nejvyšším místě stezky je stanoviště věnováno patronu všech včelařů – sv. Ambroži. Zde je návštěvník za výstup odměněn nejen krásným výhledem na údolí Rýžoviště, ale také může své pocity a dojmy sdělit do zápisníku, který je umístěn přímo na křížku sv. Ambrože.

V cíli samotné stezky, tj. v Pensionu Renata, jsou návštěvníci otestováni otázkou ze života včel. Po jejím správném zodpovězení na ně čeká odměna v podobě čestného absolventského razítka Včelí naučné stezky hraběte Jana Harracha.  Zvídavější návštěvníci si své vědomosti týkající se včel mohou rozšířit a to přímo u zkušeného a znalého včelaře pana Jaroslava Čecha. Zájemci o odborný výklad mohou pana Čecha kontaktovat na tel.: 724 015 209.

Délka stezky je cca 3,5 km. Cesta od autobusového nádraží k Lesnímu Zátiší vede po asfaltové silnici, kde je minimální provoz aut a poté se stáčí doprava, kde navazuje na cestu přírodním terénem, pro někoho s náročnějším stoupáním.


Informace o trase

 
load