Dny lidové architektury

plk., autor: Dny lidové arch.
Liberecký kraj se připojuje k druhému ročníku Dnů lidové architektury a ve spolupráci s vlastníky nemovitostí si vás dovoluje pozvat o víkendu 18. července až 19. července 2015 do dvanácti objektů napříč celým krajem.
Různý stavební vývoj, požadavky a solventnost stavitelů se odrazily v technice zpracování světské lidové architektury. Liberecký kraj je znám svou pestrostí, ne jinak je tomu i v lidovém stavitelství, přičemž základním stavebním materiálem je dřevo a pískovec. Drobnější stavby venkova reprezentuje podstávkový dům ve Frýdlantu, ve kterém je umístěn dnes již proslulý mechanický betlém. Charakteristickou podstávku Českodubska v autentickém stavu můžete vidět v Trávníčku, kde vás v sobotu čeká i kulturní program. Na pojizerskou architekturu odkazuje roubený dům na Bělišti v Železném Brodě s národopisnou expozicí, červená roubenka v Semilech, ve které je umístěno muzeum pilníku či Bičíkův statek v Příšovicích se zachovanou klasicistní zděnou bránou. Od sklepa až po půdu si můžete prohlédnout také tzv. patrové domy, jejichž roubenou variantu zastupuje Boučkův statek v Malé Skále, kde probíhá výstava fotografií Jana Malíře či Dlaskův statek v Dolánkách. Málokdo tuší, že Vísecká rychta v Kravařích patří mezi největší roubené domy v České republice a dnešní Památník K. H. Máchy v Doksech sloužil jako špitál. Pokud se zajímáte o každodennost venkova, navštivte expozici v hrázděném domě s podstávkou v Raspenavě. Janatův mlýn v Buřanech zase díky zachované technologii z 18. století rozšíří vaše vědomosti o dějinách mlynářství v daném regionu. Milovníkům mystiky doporučujeme výlet na Krásnou do Kittelova domu, kde žil a léčil severočeský Faust dr. Kittel.

Přijměte pozvání a přijďte pobejt! Těšíme se na Vás!
Pořadatel:Liberecký kraj
Místo konání:Městské muzeum v Železném Brodě, národopisná expozice Běliště, Běliště 57, Železný Brod, 468 22
Datum konání:18.7.2015
19.7.2015
Charakter akce:Regionální
Doporučeno pro:Dovolenou s dětmi, Pohodovou dovolenou
Typ akce:Jiný typ akce
Tematická kategorie:Architektura
Více informací na:www.liberecky-kraj.cz

Vísecká rychta, Kravaře, autor: Archiv KÚ Libereckého kraje
Památník K. H. Máchy, Doksy, autor: Archiv KÚ Libereckého kraje
Raspenava, Luhová, autor: Archiv KÚ Libereckého kraje
Bílá, Trávníček, autor: Archiv KÚ Libereckého kraje
Frýdlantský betlém, Frýdlant, autor: Archiv KÚ Libereckého kraje
Bičíkův statek, Příšovice, autor: Archiv KÚ Libereckého kraje
Boučkův statek, Malá Skála, autor: Archiv KÚ Libereckého kraje
Dlaskův statek, Dolánky u Turnova, autor: Archiv KÚ Libereckého kraje
Kittelův dům, Krásná, autor: Archiv KÚ Libereckého kraje
Janatův mlýn, Buřany, autor: Archiv KÚ Libereckého kraje
Běliště, Železný Brod, autor: Archiv KÚ Libereckého kraje
Janatův mlýn, Buřany, autor: Archiv KÚ Libereckého kraje
Vísecká rychta, Kravaře, autor: Archiv KÚ Libereckého kraje
Památník K. H. Máchy, Doksy, autor: Archiv KÚ Libereckého kraje
plk.1, autor: Dny lidové arch.
plk.2, autor: Dny lidové arch.