Museum of North Bohemia, Liberec

E-mail:muzeumlb@muzeumlb.cz
Web:www.muzeumlb.cz
QR kód
The expositions of the Museum of North Bohemia focus on the field of arts and crafts and the industry of decorative arts, and also on the regional natural history, archeology and history.

In 1895 the Board of Trustees of the Industrial Museum of North Bohemia chose the project of the Viennese architect Friedrich Ohmann for the construction of a new building. The construction took place between 1897-1898 and it was carried out by the Liberec company of Gustav and Ferdinand Miksch based on the realisation plans drawn up by the Berlin studio Griesbach & Dinklage. The dominant feature of the large building is the tower which imitates the tower of the old Liberec town hall demolished in 1892. The structure also features a replica of a classicist weaver house so typical for the Liberec region. Johann Liebieg, Sr. served as the President of the Museum's Board of Trustees and participated in the purchases of its collection in Vienna. Heinrich Liebieg left to the museum his collection of noble metals, the antiques from his Frankfurt villa and also a large amount of money designated for the expansion of museum's collections.

The exposition of applied arts describes the development of European applied arts from ancient times until the present. It is an unusually rich collection of glass, ceramics, china, textile, tapestry, furniture, woodcarving, clocks, old prints, jewellery, noble metals and other subject fields.

The natural history exposition depicts animate and inanimate nature of North Bohemia by displaying samples from the protected landscape areas of the Jizerské hory, České středohoří, Lužické hory, Labské pískovce and the Kokořínsko Region. In a brief summary, the archeological exposition explains the origins of life, development of the animal kingdom and development of life. The historical exposition clarifies significant milestones in the history of the Liberec Region from the 12th century until 1918.

A separate exhibition section is dedicated to the constructional and administrative development of the city of Liberec.

Attachment

• ikona souboru

Opening hours

all months Mo - closed
Tu 9:00 - 17:00
We 9:00 - 18:00
Th - Su 9:00 - 17:00

The District Gallery and the North Bohemian Museum offer their visitors special joint admission from Thursday 22nd May. You can visit the museum free of charge with ticket from the gallery (no older then 14 days). On the contrary: If you have ticket from the museum you can visit the gallery with 50% discount.

Entrance fee

Exposition+exhibitons
Full entrance fee:50,00 CZK
Family entrance fee:120,00 CZK Max. 2 adults and 2 children
Children:20,00 CZK children up to the age of 15 years
Students:20,00 CZK
Senior citizens:20,00 CZK
Only exhibitions
Full entrance fee:30,00 CZK
Children:10,00 CZK
Students:10,00 CZK
Senior citizens:10,00 CZK

Přístupnost

Komunikace před hlavním vstupem je tvořena kvalitní zámkovou dlažbou v obtížném podélném sklonu (až 10 %). Hlavní vstup je bariérový ( 14 schodů), dvoukřídlé vstupní dveře (hlavní křídlo šířka 109 cm, vedlejší křídlo šířka 88 cm) se otevírají mechanicky směrem ven. Zvonková signalizace není k dispozici. Za vstupem je pokladna opatřená pultem (výška 89 cm). Upravený uzamčený vstup se nachází v zadní části objektu a je přístupný z ulice Vítězná po štěrkovo-pískové komunikaci. Převýšení u vstupu je kompenzováno přímou roštovou rampou (sklon 7,5 %, šířka 145 cm, délka 1240 cm) s oboustranným madlem (výška 90 cm). Zvonková signalizace (výška 126 cm) je umístěna u vstupních dveří. Dvoukřídlé dveře (šířka 2x 76 cm) se otevírají mechanicky směrem dovnitř a přes další dvoukřídlé dveře (šířka 2x 73 cm) vedou přímo do prostor muzea.

Velká část přízemí včetně knihovny je od vedlejšího vstupu přístupná bez převýšení, část expozic se nachází nad přímou rampou (sklon 7 %, šířka 146 cm, délka 900 cm) s jednostranným madlem (výška 92 cm). Část expozic je nepřístupná -4, 4 schody). Všechny průchody jsou širší než 80 cm, manipulační prostor je dostatečný. První patro a suterén je přístupné osobním výtahem. V suterénu je umístěna upravená toaleta, v prvním patře se nachází další prostory s expozicemi včetně malého výstavního sálu přístupného šikmou schodišťovou plošinou (nosnost 225 kg; rozměry přepravní plochy šířka 80 cm, hloubka 100 cm).

Výtah (automaticky otevírané dveře šířka 130 cm; klec šířka 140 cm, hloubka 240 cm) spojuje suterén až 1. patro. Manipulační prostor před výtahem je dostatečný. Klec je vybavena madlem na čelní stěně a zrcadlem na boční stěně. Sklopné sedátko je k dispozici. Ovladač na nástupních místech je ve výšce max. 109 cm, maximální výška ovladačů uvnitř klece je 106 cm.

Přístupná toaleta (dveře šířka 90 cm; kabina šířka 196 cm, hloubka 204 cm) je samostatná a nachází se v suterénu muzea. Jednokřídlé dveře do WC jsou označené a otevírají se mechanicky směrem ven. Přístup k míse z pohledu od vstupu do kabiny je zprava. Prostor pro vozík vedle WC mísy je dostatečný (šířka 107 cm). Toaletní mísa je vybavena dvěma sklopnými madly.

Vyhrazené parkovací místo se nachází v ulici Vítězná, cca 50 m od muzea.

Services and facilities: Cloakroom, Refreshments, WC
Museum Specification: local history, fine arts

Severočeské muzeum, author: Jiří Křížek
Severočeské muzeum - knihovna, author: Jiří Křížek