Krkonoše Museum in Vrchlabí - Three Historical Houses

E-mail:his@krnap.cz
Web:www.krnap.cz
QR kód
The Museum is located in the centre of Vrchlabí, in three newly reconstructed historical buildings.

On the ground floor of the house situated to the right, there is the exposition of folk arts and crafts of Krkonoše and Podkrkonoší. On the 1st floor, there is the section focusing on the development of tourism in the region. The mechanical models of a spinning workshop and a loom are noteworthy. Exhibitions are held in the house situated to the left. The middle house in the Baroque style accommodates an information centre.

Expositions:
1. Folk arts and crafts
2. Beginnings of tourism in Krkonoše
3. Krkonoše nativity scenes
4. Vernacular interior

House No. 222 - timbered house with arcade
The house with bricked ground floor, shingled roof and timbered gable is an example of the original 18th century craftsmen's houses. There is an antique stone collection including the sculpture of Liberty and St. Joseph's sculpture in the garden. The Krkonoše Museum has placed its expositions there.

House No. 223 - Neo-classical bourgeois house
The bricked house with arcade, shingled roof and Neo-classical stucco gable. Nowadays it serves as an information centre of Krkonoše National park.

House No. 224 - timbered house with arcade
The house has a bricked ground floor, timbered sitting room on the first floor and shingled roof. The gable is made of planks. The house is used as a Krkonoše Museum's exhibition place.

Attachment

• ikona souboru

Opening hours

January - March Tu - Su 9:00 - 12:00
April - May Tu - Su 9:00 - 12:00
June - September Tu - Su 9:00 - 12:00
October - December Tu - Su 9:00 - 12:00

Entrance fee

Full entrance fee:30,00 CZK
Discount entrance fee:15,00 CZK
Full entrance fee:60,00 CZK
Discount entrance fee:30,00 CZK
Family entrance fee:140,00 CZK Max. 2 adults and 3 children

Přístupnost

Čtyřdomí tvoří čtyři historické domky vedle sebe s muzejní expozicí v prvním a čtvrtém objektu a infocentrem ve třetí budově. Všechny domy mají podloubí, jehož prostor je od okolního prostranství oddělen schodem (výška 12 – 15 cm). Vjezdy do vrat mezi domky mají povrch z velmi hrubé kamenné dlažby s mírným sklonem (max. 5%). Pro kompenzaci převýšení v celém areálu jsou k dispozici dvě mobilní rampy (sklon max. 16 %, šířka 95 a 85 cm, délka 117 a 100 cm).

Muzeum Vstup do expozice v prvním domku je možný jednokřídlými dveřmi (šířka 90 cm), které otevírají se mechanicky směrem dovnitř, přičemž je třeba překonat 1 schod (výška 21 cm). Alternativou je vstup průjezdem a spojovacím krčkem mezi domky, vedoucím do zahrady. Před průjezdem je kamenný nájezd (sklon 5 %), následuje dvoukřídlá branka (hlavní křídlo šířka 75 cm, vedlejší křídlo šířka 85 cm), za níž je chodníček opět z hrubé kamenné dlažby. Do spojovacího krčku mezi domky vedou jednokřídlé dveře (šířka 90 cm), které otevírají se mechanicky směrem ven. Před dveřmi je krátký nájezd (sklon 9 %, délka 124 cm). Z malé chodby vedou dále do zahrady totožné veře s nájezdem. Z chodby krčku vlevo vedou vstupní dveře (šířka 90 cm) do výstavních prostor. Manipulační prostor v interiéru je dostatečný. Průchody jsou širší než 80 cm s prahy do výšky max. 3 cm. Expozice ve čtvrtém domku má vstup přes 1 schod v podloubí a dále jednokřídlými dveřmi (šířka 100 cm), které otevírají se mechanicky směrem dovnitř. Ve dveřích je práh (výška 2 cm). Ze zádveří (šířka 237 cm, hloubka 309 cm) vedou do interiéru další jednokřídlé dveře (šířka 100 cm), které se otevírají mechanicky směrem do zádveří. Manipulační prostor v interiéru je dostatečný. Průchody jsou širší než 80 cm. Prostory v 1. patře jsou přístupné pouze schodištěm ( 10, 10 schodů). Infocentrum Vstupní dveře infocentra ve třetím domku jsou jednokřídlé (šířka 120 cm) a otevírají se mechanicky směrem dovnitř. Ve dveřích je masivní dřevěný práh (výška 12 cm). Zvonková signalizace (výška 123 cm) je umístěna vlevo u dveří. Ze zádveří (šířka 232 cm, hloubka 641 cm) vedou do interiéru další jednokřídlé dveře (šířka 80 cm), které se otevírají mechanicky směrem ze zádveří. Ve dveřích je schod (výška 21 cm). Informační pult (výška 91 cm) je umístěn v interiéru po levé straně. Napravo se nacházejí běžné toalety.

V objektu není přístupná ani částečně přístupná toaleta. Běžné WC je součástí domku s infocentrem.

Před domky na náměstí Míru je parkovací plocha bez vyhrazených parkovacích stání pro osoby s omezenou schopností pohybu.

Nejbližší autobusová zastávka se nachází v ulici Krkonošská. Povrch chodníku tvoří převážně asfalt a dlažba s mírným příčným i podélným sklonem. Přechod pro chodce na náměstí Míru je bezbariérově upravený pouze na jedné straně (obrubník výška 7 cm). Autobusová zastávka rovněž není bezbariérově upravená (nástupní hrana výška 3 cm).

Descriptions of exhibits in foreign language: English, German
Services and facilities: Cloakroom, WC, Souvenir shop, Disabled access