Centrum textilního tisku

E-mail:info@lipy.cz
Web:www.lipy.cz
QR kód
Dne 16. února 2011 bylo v České Lípě slavnostně otevřeno nové Centrum textilního tisku, které vzniklo pod hlavičkou Lipý příspěvková organizace, v těsné blízkosti vodního hradu Lipý.

Centrum textilního tisku se pyšní zajímavou interaktivní expozicí zaměřenou  na techniky potiskování textilu. V rámci expozice si mohou návštěvníci některé z historických i moderních technik sami vyzkoušet.  Za menší úplatu si dokonce mohou koupit tričko, které si vlastnoručně potisknou a odnesou si tak originální suvenýr.

Součástí interaktivní expozice je i unikátní videoprojekce natočená ve skutečných provozech současných výrobců textilních potisků.

Historická část expozice je zaměřena na tradici potiskování textilu na Českolipsku. V této části se návštěvník seznámí s historií textilního průmyslu v České Lípě a s tradičními technikami textilního tisku. Historická expozice je doplněna i cennými historickými exponáty zapůjčenými Vlastivědným muzeem a galerií v České Lípě.

Pro návštěvníky se zájmem o historii je připravena elektronická prezentace, v rámci které si mohou prohlédnout i tisíce vzorů pocházející z textilních vzorníků, které byly v rámci projektu převedeny do digitální podoby a zrestaurovány.

Centrum chystá pro své návštěvníky po celý rok mimořádné workshopy, během kterých budou špičkoví tiskaři zasvěcovat návštěvníky do tajů nejen speciálních tiskařských technik. Důraz je kladen především na aktivní zapojení návštěvníků do mistrovských řemesel.

Prohlídkový okruh: Zkrácená prohlídka hradu Lipý, Centra textilního tisku a historického jádra České Lípy (pouze v období mimosezóny, tj. říjen - březen).

Prohlídky začínají v Centru textilního tisku, kde jsou návštěvníci seznámeni s hlavními milníky historie České Lípy. Samotná prohlídka historické části města začíná na hradě Lipý. Návštěvníci se během procházky např. dozvědí, kde stála a jak vypadala synagoga, kde na náměstí měli své domy Berkové z Dubé a páni z Lipé, jak se označovaly domy před zavedením číslování, kdo nechal zřídit augustiniánský klášter a které budovy získaly významná architektonická ocenění. Prohlídka končí opět v Centru textilního tisku, kde se návštěvníci seznámí s historií potiskování látek.

Prohlídkový okruh je určen především pro starší žáky druhého stupně základních škol, středních škol a dospělé.

Doba prohlídky je cca 120 min.

Minimální počet lidí pro uskutečněné prohlídky jsou čtyři osoby.

Prohlídky je nutné rezervovat na info@lipy.cz či na tel.: 732 324 711, 732 324 700, 737 527 042.

Leden -- zavřeno
Únor - Březen St - So 10:00 - 16:00
Duben - Září Út - So 9:00 - 17:00
Ne 13:00 - 17:00
Říjen - Prosinec St - So 10:00 - 16:00

Polední přestávka od 12:00 do 13:00 hodin. Prohlídky, které jsou vždy s průvodcem, začínají vždy v celou hodinu: v 9:00, 10:00, 11:00, 13:00, 14:00, 15:00,16:00 hodin. Poslední prohlídka začíná hodinu před koncem provozní doby.

Plné vstupné:70,00 CZK
Rodinné vstupné:190,00 CZK Max. 2 dospělí a 2 děti
Děti:40,00 CZK děti do 15 let
Studenti:50,00 CZK
Senioři:50,00 CZK
Zvýhodněné vstupné CTT+hrad Lipý
Plné vstupné:100,00 CZK
Rodinné vstupné:290,00 CZK Max. 2 dospělí a 2 děti
Děti:50,00 CZK děti do 15 let
Studenti:60,00 CZK
Senioři:60,00 CZK
Plné vstupné:120,00 CZK
Rodinné vstupné:330,00 CZK Max. 2 dospělí a 2 děti
Děti:70,00 CZK děti do 15 let
Studenti:80,00 CZK
Senioři:80,00 CZK

Českolipská kaple sv. Kříže

9.6.2016 9:00 - 4.9.2016 17:00
Českolipská kaple sv. Kříže Výtvarný projekt k 700. výročí narození Karla IV. určený pro základní a střední školy. Žáci měli za úkol jakoukoliv technikou napodobit jedinečný cyklus deskových obrazů Mistra Theodorika, který vytvořil pro kapli sv. Kříže na Karlštejně. Z odevzdaných obrazů je v galerii Centra textilního tisku uspořádána výstava, kterou můžete navštívit v otevíracích hodinách CTT až do 4. září 2016. Vernisáž se uskuteční ve středu 8. června od 17 hodin a doprovodí ji žáci ZUŠ Česká Lípa.
Všechny akce

Přístupnost

obtížný povrch bezbariérový vstup hlavním vchodem schody točité schodiště přístupná toaleta - WC I. nepřístupná toaleta - běžné WC
Vstup
Přístupová komunikace k objektu má povrch tvořený hrubou kamenitou dlažbou. Jednokřídlé vstupní dveře (šířka 117 cm) se otevírají mechanicky směrem ven. K dispozici je zvonková signalizace (výška 95 cm). Ze zádveří (šířka 275 cm, hloubka 197 cm) vedou do interiéru objektu další dvoukřídlé dveře (hlavní křídlo šířka 89 cm, vedlejší křídlo šířka 91 cm).
Interiér
V přízemí centra se nachází expozice, interaktivní, tvořivá část a upravená toaleta. Pokladna je opatřena pultem (výška 76 cm). U PC pracoviště (podjezd 76 cm) lze prohlížet naskenované exponáty knih z nepřístupného prvního patra. Manipulační prostor je dostatečný, všechny průchody jsou širší než 80 cm. Menší část expozice a malá galerie se nachází v nepřístupném prvním patře. Galerie je nad dalšími 2 schody.
Hygienické zázemí
Přístupná toaleta (dveře šířka 80 cm; kabina šířka 261 cm, hloubka 247 cm) je přístupná přes předsíň (dveře šířka 92 cm; předsíň šířka 158 cm, hloubka 105 cm) a nachází se v oddělení WC ženy v přízemí. Jednokřídlé dveře do WC jsou označené a otevírají se mechanicky směrem ven. Přístup k míse z pohledu od vstupu do kabiny je zprava. Prostor pro vozík vedle WC mísy je dostatečný (šířka 80 cm). Toaletní mísa je vybavena jedním pevným a jedním sklopným madlem.
Parkování
Vyhrazené stání není k dispozici.
Návaznost na dopravní uzly
Parkoviště se dvěma vyhrazenými stáními se nachází cca 150 m od objektu mezi obchodním střediskem a zříceninou hradu Lipý. Přístup od parkoviště tvoří kvalitní zámková dlažba, která se před objektem Centra textilního tisku mění v hrubou kamenitou dlažbu. Přechody na cestě mají snížený obrubník. Nejbližší autobusová zastávka MHD se nachází přímo před objektem Centra textilního tisku.
Centrum textilního tisku
potisk textilu