Přehradní nádrž Harcov – Liberecká přehrada

Web:www.pla.cz/planet/public/vodnidila/prehrada_harcov.htm
www.visitliberec.eu
QR kód
Vodní nádrž Harcov, nazývaná také Harcovská přehrada či Liberecká přehrada, leží nedaleko centra města v údolí libereckého Harcovského potoka, obklopená z jedné strany lesem a z druhé klidnou vilovou čtvrtí.

Liberecká přehrada vybudovaná mezi lety 1902–1904 je součástí jizerskohorské přehradní soustavy vyprojektované profesorem Otto Intzem z Cách. Na stavbě se podílela vídeňská firma N. Rella & Neffe a liberecká W. Streitzig & Co. Celkem bylo realizováno pět z šesti plánovaných přehrad. Kromě liberecké to byla mšenská, bedřichovská, fojtecká a mlýnická přehrada. Impulzem k jejich vytvoření byly ničivé záplavy konce 19. století, především ta v roce 1897, která měla katastrofické následky pro obyvatele podhorských oblastí. Nezbytné prostředky na jejich výstavbu dodali místní podnikatelé, mezi nimiž nechyběli ani Liebiegové. Podnik Johann Liebieg & Co. také využíval vodu z liberecké přehrady pro svůj provoz a byla jí zásobována i vila Theodora Liebiega mladšího.

Využití:

Tato vodní nádrž dnes slouží zejména jako rekreační místo obyvatel Liberce, původně však byla navržena na ochranu města před povodněmi a jako zásobárna vody pro potřebu průmyslu. V okolí přehrady žijí také chránění živočichové: ropucha obecná, čolek obecný, strakapoud velký, lejsek šedý a ježek západní.
Jediná rozlehlejší pláž leží na pravém břehu v blízkosti hráze a nabízí všechny základní služby. Mimo jiné i WC, sprchy, hřiště na plážový volejbal, občerstvení a restauraci. Pláž je travnatá a písčitá se středně strmým břehem. Slouží tak obyvatelům Liberce a návštěvníkům nejen ke koupání, ale také procházkám a relaxaci.

Aktuální informace o kvalitě vody:
najdete na stránkách Krajské hygienické stanice http://www.khslbc.cz/v sekci Rekreační vody

Technické parametry:
hráz:
 je zděná tížného typu, vysoká 19 m nad základem, široká 4,5 m, dlouhá 157 m v koruně s poloměrem křivosti 120 m
objem nádrže: 687 000 m³
plocha povodí: 15,7 km²
maximální plocha: 14,07 ha

Filmy, které se u Liberecké přehrady natáčely

My všichni školou povinní
Prima sezóna
Lekce

všechny měsíce --

Aquaphonic

10.6.2016 19:00
Po úspěšném zimním AQUAPHONICU jsme se rozhodli v Liberci uspořádat i první Open Air. Ten se uskuteční na přehradě v Liberci. Po skončení akce na přehradě bude probíhat velká after party v na malé scéně DK Liberec.

Závody dračích lodí o "Zlaté rouno": žáci ZŠ a víceletých gymnázií

17.6.2016 8:00 - 14:00
V pátek 17. 6. se uskuteční již 2. ročník závodů dračích lodí o „Zlaté rouno“ pro žáky 2. stupňů základních škol a nižších stupňů víceletých gymnázií z Liberce a okolí. Dvacetičlenné posádky sestavené z žáků a učitelů se utkají v závodech na 200 m a budou soutěžit o putovní pohár a „Zlaté rouno“, který v loňském roce získala ZŠ Husova (Husováci). Přijďte fandit našim mladým sportovcům.

Závody dračích lodí "Liberecký drak 2016": veřejnost

18.6.2016
VIII. Ročník závodů o putovní pohár statutárního města Liberec pod názvem "LIBERECKÝ DRAK" pod záštitou primátora statutárního města Liberce. A závod na 1000 m "VELKÁ CENA WÜSTENROT".
Všechny akce

Typ zařízení: rybník, jezero, přírodní koupaliště
Pláž: písčitá
Vybavení: sprchy, WC, občerstvení, restaurace, přístup psů