Budova radnice, Liberec

www.visitliberec.eu
QR kód

OPUScard

Prohlídka budovy radnice s průvodcem zdarma pro 4 dospělé osoby (od 1.6. do 30.9.). Rozsah prohlídky určuje dostupnost interiérů během konání různých společenských a kulturních akcí. Tato sleva se vztahuje na prohlídky v českém, německém a anglickém jazyce.
Novorenesanční budova liberecké radnice byla postavena v roce 1893 podle projektu vídeňského architekta F. Neumanna. Známá je její blízká podoba s radnicí ve Vídni.

Novorenesanční radnici postavila v letech 1888-1893 známá firma Sachers a Gärtner podle návrhu vídeňského architekta Franze Neumanna, a tak není divu, že svým vzhledem budova připomíná radnici vídeňskou. Nad mohutným vstupním portálem nás upoutá kamenný reliéf znázorňující založení staré i nové radnice a balustrádový balkón, ze kterého hovořily mnohé významné osobnosti. Zajímavá je 61 metrů vysoká hlavní věž, kterou zakončuje plastika rytíře, pozornost si však zaslouží i bohatě zdobené fasády, vzácné vitráže a nádherná obřadní síň, která je skvělou ukázkou precizní řemeslné práce. Přes svůj věk proto zůstává radnice i nadále jedním z nejvzácnějších architektonických klenotů města pod Ještědem.

Po stopách Liebiegů

Stavba radnice ve stylu zaalpské renesance se mohla uskutečnit i díky štědrému přispění Franze Liebiega mladšího, který ve své závěti odkázal městu 100 000 zlatých. Město jako vděk nechalo vytvořit na schodiště radnice sochy dvou svých velkých mecenášů – Franze a Heinricha Liebiegových od sochařů Emanuela Gerharta a Gustava Hermanna, které se však dodnes nedochovaly. Obdivovat zde však můžeme vitráže, které nechal zřídit Franzův bratr Ludwig Liebieg a jeho vnuci Ferdinand a Franz nejmladší Liebiegové. Více informací o dalších objektech spojených s rodinou Liebiegů

Prohlídky radnice

zajišťuje Městské informační centrum Liberec v rámci termínů prohlídek (viz otevírací doba a ceník).

Objednávky skupin přijímá Městské informační centrum Liberec, a to vždy jen písemnou formou (info@visitliberec.eu, pošta). V případě větší skupiny nebo mimořádné prohlídky je nutno zaslat objednávku nejméně týden dopředu.

Filmy, které se na liberecké radnici natáčely

My všichni školou povinní
Hitler: vzestup zla
Obsluhoval jsem anglického krále
Cirkus Humberto
Křehké vztahy

Dovolená bez bariér - nabídka

Budova radnice je vybavena výtahem, který usnadňuje pohyb osob na vozíku.

Červen - Září Po - Pá 9:00 - 15:00
So 9:00 - 11:00
Říjen - Květen Čt 9:00 - 15:00

Začátek prohlídek v každou celou hodinu.

I. okruh - chodby, obřadní síň, věž
Plné vstupné:70,00 CZK
Děti:35,00 CZK děti do 15 let
Studenti:35,00 CZK
Senioři:35,00 CZK senioři nad 70 let
Cizojazyčný výklad:100,00 CZK
Poznámka:1/6-30/9 Vstupenka z I. okruhu platí pro vstup zdarma do Galerie U Rytíře a kávu zdarma v Radničním sklípku v den prohlídky.
ZDARMA:
Prohlídky pro ZŠ, SŠ a VŠ v rámci výuky s vyučujícím pouze ve školním roce.
V období od 1. 6. do 30. 9. zdarma pro 4 osoby pro držitele Benefit program nebo Opuscard.
ZTP a ZTP/P zdarma po celý rok.
II. okruh - obřadní síň
Plné vstupné:30,00 CZK
Cizojazyčný výklad:50,00 CZK
Poznámka:Slevy se neposkytují.
III. okruh - věž/balkon
Plné vstupné:30,00 CZK
Rodinné vstupné:60,00 CZK Max. 2 dospělí a 2 děti
Cizojazyčný výklad:30,00 CZK
Poznámka:Lze uplatit 50% slevu s kartou EUROBEDS.
Věž je přístupná pouze za příznivého počasí!

28.10.2016
V pátek 28. 10. 2016 jsou veřejnosti opět zpřístupněny prostory historické radnice, a sice od 9:00 do 14:00 hodin. Zveme vás do obřadní síně, salonků primátora či kanceláří náměstků. Komentované výstupy na věž probíhají v hodinových intervalech od 9:00 do 13:00 včetně. Časové vstupenky pro výstup na věž jsou k dispozici v uvedený den ve vestibulu radnice od 8:30 hod.

Komentovaná prohlídka: Zapomenutá sochařská díla v Liberci

28.10.2016 11:00
V den státního svátku (28.10.) vás zveme na komentované prohlídky, které jsou zaměřeny na sochařské umění 20. století v Liberci. Prohlídky se konají v 11 a ve 13 hod. Z důvodu omezené kapacity je nutná předchozí registrace na e-mailu: kotrmanova.zuzana@magistrat.liberec.cz nebo na tel. 485243137. Sraz účastníků ve vestibulu radnice. Prohlídky jsou zdarma.
Všechny akce