Budova radnice, Liberec

www.visitliberec.eu
QR kód

OPUScard

Prohlídka budovy radnice s průvodcem zdarma pro 4 dospělé osoby (od 1.6. do 30.9.). Rozsah prohlídky určuje dostupnost interiérů během konání různých společenských a kulturních akcí. Tato sleva se vztahuje na prohlídky v českém, německém a anglickém jazyce.
Novorenesanční budova liberecké radnice byla postavena v roce 1893 podle projektu vídeňského architekta F. Neumanna. Známá je její blízká podoba s radnicí ve Vídni.

Novorenesanční radnici postavila v letech 1888-1893 známá firma Sachers a Gärtner podle návrhu vídeňského architekta Franze Neumanna, a tak není divu, že svým vzhledem budova připomíná radnici vídeňskou. Nad mohutným vstupním portálem nás upoutá kamenný reliéf znázorňující založení staré i nové radnice a balustrádový balkón, ze kterého hovořily mnohé významné osobnosti. Zajímavá je 61 metrů vysoká hlavní věž, kterou zakončuje plastika rytíře, pozornost si však zaslouží i bohatě zdobené fasády, vzácné vitráže a nádherná obřadní síň, která je skvělou ukázkou precizní řemeslné práce. Přes svůj věk proto zůstává radnice i nadále jedním z nejvzácnějších architektonických klenotů města pod Ještědem.

Po stopách Liebiegů

Stavba radnice ve stylu zaalpské renesance se mohla uskutečnit i díky štědrému přispění Franze Liebiega mladšího, který ve své závěti odkázal městu 100 000 zlatých. Město jako vděk nechalo vytvořit na schodiště radnice sochy dvou svých velkých mecenášů – Franze a Heinricha Liebiegových od sochařů Emanuela Gerharta a Gustava Hermanna, které se však dodnes nedochovaly. Obdivovat zde však můžeme vitráže, které nechal zřídit Franzův bratr Ludwig Liebieg a jeho vnuci Ferdinand a Franz nejmladší Liebiegové. Více informací o dalších objektech spojených s rodinou Liebiegů

Prohlídky radnice

zajišťuje Městské informační centrum Liberec.

červen - září

pondělí - pátek: 9:00 - 15:00 hod.,
sobota: 9:00 - 11:00 hod.

každou celou hodinu, začátek poslední prohlídky je shodný s uvedeným časem (s ohledem na konání svateb a slavnostních ceremoniálů v sobotu převážně jen prohlídky věže)

říjen - květen

pouze ve čtvrtek 9:00 - 15:00  každou celou hodinu.

Za nepříznivého počasí není z bezpečnostních důvodů přístupná věž.

Objednávky skupin přijímá Městské informační centrum Liberec a to vždy jen písemnou formou (fax, e-mail, pošta). V případě větší skupiny nebo mimořádné prohlídky je nutno zaslat objednávkou nejméně týden dopředu.

OKRUHY A CENY PROHLÍDEK:

I. okruh:

chodby, obřadní síň, balkon a věž (cca 45 min.) = 70 Kč český jazyk / 100 Kč cizí jazyk

Slevy: Děti od 3 do 15 let, studenti do 26 let (ISIC nebo jiný studentský průkaz), senioři nad 70 let: 35 Kč český jazyk/ 50 Kč cizí jazyk

II. okruh:

obřadní síň (cca 20 min.) = 30 Kč český jazyk / 50 Kč cizí jazyk

III. okruh:

věž (cca 20 min) = 30 Kč český jazyk / 30 Kč cizí jazyk/ 60 Kč rodinné vstupné

Druhý okruh je bez nároku na slevu. Na třetím okruhu je možné uplatit 50% slevu s kartou EUROBEDS.
Zdarma: Prohlídka radnice je pro ZŠ, SŠ a VŠ v rámci výuky s vyučujícím zdarma pouze ve školním roce.Benefit program, Opuscard: zdarma pro 4 dospělé osoby od 1. 6. do 30. 9. ZTP a ZTP/P mají vstup zdarma po celý rok.

Filmy, které se na liberecké radnici natáčely

My všichni školou povinní
Hitler: vzestup zla
Obsluhoval jsem anglického krále
Cirkus Humberto
Křehké vztahy

Dovolená bez bariér - nabídka

Budova radnice je vybavena výtahem, který usnadňuje pohyb osob na vozíku.

Červen - Září Po - Pá 9:00 - 15:00
So 9:00 - 12:00
Říjen - Květen Čt 9:00 - 15:00

I. okruh - chodby, obřadní síň, věž
Plné vstupné:70,00 CZK
Děti:35,00 CZK děti do 15 let
Studenti:35,00 CZK
Senioři:35,00 CZK senioři nad 70 let
Cizojazyčný výklad:100,00 CZK
II. okruh - obřadní síň
Plné vstupné:30,00 CZK
Děti:30,00 CZK děti do 15 let
Studenti:30,00 CZK
Senioři:30,00 CZK
Poznámka:Slevy se neposkytují.
III. okruh - věž/balkon
Plné vstupné:30,00 CZK
Rodinné vstupné:60,00 CZK Max. 2 dospělí a 2 děti
Děti:30,00 CZK
Studenti:30,00 CZK
Poznámka:Slevy se neposkytují.

Věž na triko

1.6.2016 - 9.6.2016
Od 1. do 9. června můžete v rámci akce Do práce na kole vystoupat zdarma na radniční věž. Stačí, když se v uvedeném termínu dostavíte do Městského informačního centra v Liberci ve správném triku ("Do práce na kole"). Věž je možné navštívit za příznivého počasí v doprovodu průvodce. Pondělí – Pátek 9 – 15 hodin, Sobota 9 – 11 hodin.
Všechny akce