Vodní elektrárna Spálov

MVE Spálov

Český ráj

Pod Spálovem
Železný Brod, 468 22

Telefon:+420 482 127 311
Web:www.mvespalov.sweb.cz
QR kód
V místní části obce Spálov - v osadě Podspálov se nachází hydroelektrárna vybudovaná v roce 1921 až 1926. Voda do elektrárny je přiváděna štolou vedoucí z řeky Jizery.

Na počátku 20. století byla elektřina znamením pokroku a nástupu nové doby. Jedním z dodnes hmatatelných důkazů je i hydroelektrárna v Podspálově, která byla vybudovaná v letech 1921 až 1926. podle projektu architekta Emila Králíčka. Stavbu provedla pražská firma Ing. Nejedlý, Řehák a spol.Strojní zařízení stavidel, česlic a lávek dodala firma Bratři Prášilové a spol. v Libni, turbíny firma Breitfeld a Daněk v Blansku, elektrické zařízení rozvodny firma F. Křižík.

Náhon k elektrárně je veden od jezu v blízkosti galerie raženou štolou dlouhou 1323 metrů a dále zděným kanálem dlouhým 437 metrů. V roce 1998 prošla elektrárna generální rekonstrukcí, jejímž hlavním mottem bylo ponechat jí její jedinečnost, autentičnost, krásu a vrátit jí sílu, mládí a svěžest. To se nakonec podařilo, možná také proto, že všichni, kteří měli s rekonstrukcí elektrárny něco společného, k ní přistupovali s určitou úctou a pokorou. Dodnes slouží svému účelu a navíc bývá obdivována jako architektonický klenot na Riegrově stezce ze Semil do Podspálova. Právě tato hydroelektrárna je příkladem toho, jak může technika existovat v téměř dokonalé symbióze s přírodou.

Exkurze elektrárny jsou možné pouze po telefonickém objednání s min. 14 denním předstihem. Prohlídky se uskuteční ve všední dny pro min. 15 obob.

Příloha

Otevírací doba

Exkurze elektrárny jsou možné pouze po telefonickém objednání s min. 14 denním předstihem na čísle 482 127 311 (Po-pá 10:00 - 14:00 h), prohlídky se uskuteční ve všední dny pro min. 15 osob.

 
 
load