CZENDEPL

Jizerské hory

Kořenov, 468 48

Web:www.jizerkyprovas.cz
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon
Turistická trasa z Dolního Kořenova na rozhlednu Štěpánka je dlouhá 16,5 km.

Průběh trasy: Dolní Kořenov - chata Hvězda 3 km - Štěpánka 4 km - Na Perlíčku 7 km - Paseky nad Jizerou 10 km - Havírna 11 km - Na Mýtě 15,5 km - Dolní Kořenov 16,5 km

Rozhledna Štěpánka (958 m n. m.) se nachází na vrcholu kopce s názvem Hvězda nad obcí Příchovice a má zajímavou historii. Štěpánka patří bezesporu k nejkrásnějším rozhlednám v Jizerských horách, ne-li v celých Čechách.O její stavbu se zasloužil kníže Kamil Rohan, ale bohužel nedovedl celou stavbu dokonce.
Osudy kamenné rozhledny jsou velmi zajímavé. Se stavbou se začalo, když organizovaná turistika ještě neexistovala, a kdy si vyhlídkové věže mohli dovolit pouze majetní vlastníci panství. A to byl také případ knížete Kamila Rohana, kterému patřily i jiné pozemky na Tanvaldsku, kde se v letech 1847 začala stavět silnice do Krkonoš.
Kníže Rohan se chtěl arcivévodovi zavděčit a výšinu dal nazvat jeho jménem a zároveň se rozhodl, že na vrcholu nechá na počest této vzácné návštěvy vztyčit vyhlídkovou věž. Základy byly položeny již 27. 7. 1847, což bylo měsíc po arcivévodově návštěvě. Věž byla postavena do výšky šesti metrů, ale potom zůstala na dlouhý čas nedokončena. Dle legendy předpověděla jistá cikánka smrt knížeti Rohanovi po dokončení stavby rozhledny... Na jejím stavu se postupně podepisovaly povětrnostní vlivy, vandalství, a výstup na ni se stával velmi nebezpečným. Majitel panství nechtěl dokončit stavbu věže a dlouho odmítal i prodej pozemku. Až v roce 1888 se podařilo obci Příchovice pozemek i se zbytky věže odkoupit za 400 zlatých.
Iniciativu převzala sekce německého horského spolku. Dala si vypracovat plány nové věže od profesora Brausenwettera z Liberce a dostavba byla zahájena 1. 5. 1892 pod vedením stavebního mistra Hájka z Rokytnice. Bylo využito stavebního materiálu z původní stavby, jejíž tvar byl s malými úpravami zachován. Na tuto dolní část byla přistavěna štíhlá osmiboká věž vytvořena z kombinace cihel a pískovcových kvádrů. Slavnostní otevření věže, která měřila 24 metrů, se konalo 14. 8. 1892. Kníže Rohan se slavnostního otevření nezúčastnil, a zanedlouho po otevření zemřel...
Rozhledna se vždy těšila a těší velkému zájmu turistů. Jméno Štěpánova výšina se používalo až do roku 1918, potom musely být všechny názvy připomínající rakouskou monarchii odstraněny.
Vrchu se tak vrátil starý český název Hvězda. I když léta minula, stále více a více se mezi lidmi traduje původní název Štěpánka, ale nikoho by nenapadlo, že je to po arcivévodovi, který před více než 100 lety byl tohoto vrcholku návštěvníkem.

Duben Pá - Ne 10:00 - 18:00
Květen - Srpen Po - Ne 10:00 - 18:00
Září Út - Ne 10:00 - 18:00
Říjen Út - Ne 10:00 - 17:00
Listopad - Prosinec So - Ne 10:00 - 16:00

Duben, květen - otevřeno i o svátcích.

Plné vstupné
Plné vstupné:30,00 CZK