Užijte si Český ráj i v zimě

Hruboskalsko, autor: Luděk Antoš

Český ráj

I v zimním období přináší region Český ráj návštěvníkům řadu možností ke sportování i zábavě. Ať už jde o zimní procházky spící přírodou a skalními městy, lyžařské sporty či návštěvu turistických cílů, každý si tu určitě přijde na své.

Za dobrých sněhových podmínek jsou zde pro sjezdaře dostupné lyžařské vleky například na Kozákově, u Lomnice nad Popelkou, ve Struhách v Turnově, Líšném, Semilech, v Koberovech na Hamštejně či v Nové Pace. 

Vyznavači bílé stopy mohou v Českém ráji při vhodném počasí využít běžeckých stop například u Turnova, na Kozákově, v Lomnici nad Popelkou či v Nové Pace. Bližší informace zde.

Bruslit se dá nejen na řadě kluzišť a krytých zimních stadionů (v Jičíně, Turnově, Lomnici nad Popelkou a v Mladé Boleslavi), ale i na některých rybnících.

A kdo hledá spíše kulturní vyžití a chce si naopak od zimních sportů odpočinout, může navštívit v Českém ráji mnohé turistické atraktivity. Jednou z nich jsou například Bozkovské dolomitové jeskyně na Semilsku. Jeskyně mají celoroční provoz a oproti letním frontám není třeba na vstup čekat. Dále je možno navštívit také řadu muzeí a galerií. Anebo také zajet do Železného Brodu, města se sklářskou tradicí, kde během Zimních sklářských pátků (od listopadu do března) lze navštívit sklářskou školu, muzeum či soukromé firmy sklářů a sledovat zde předvádění sklářského umění.

I na některých hradech a zámcích je mimo letní sezonu víkendový provoz. Na zámku Dětenice se konají o sobotách zimní rytířské turnaje a celoročně také netradiční prohlídky při svíčkách. Podobně je o víkendech, svátcích a prázdninách otevřen i hrad a zámek Staré Hrady s programem pro děti i dospělé. Celoroční provoz má i zámek Sychrov. A po telefonickém objednání je přístupná i zřícenina hradu Valečov.

Zajímavé akce se v zimě konají na mnoha místech v regionu.

www.cesky-raj.info


 
 
load