Jizerská magistrála

E-mail:informace@jizerskaops.cz
Web:www.jizerskaops.cz
QR kód
Jizerská lyžařská magistrála nabízí přes 180 km upravovaných běžeckých tratí.

Jizerské hory a běžecké lyžování k sobě neodmyslitelně patří. Se strojovou úpravou tratí se zde začalo již v roce 1984, základ tomu dal slavný závod Jizerská Padesátka, který se v Jizerských horách běhá již od roku 1968. Lyžaři se totiž dožadovali upravených stop i v období mimo termín závodu.

Dnes Jizerská magistrála čítá přes 180 km upravovaných tratí a 23 nástupních míst, která jsou rozložena po celých Jizerských horách. Díky úzké spolupráci s dalšími provozovateli tratí - např. Jizerky pro vás v Kořenově nebo Bieg Piastów v polských Jakuszycích - mohou lyžaři přejet i na trasy v Krkonoších nebo na upravené tratě na polské straně. Do stop Jizerské lyžařské magistrály zavítá každoročně více jak půl milionu lyžařů.

Od roku 1999 se o úpravu stop stará nezisková organizace JIZERSKÁ, o.p.s. založená obcí Bedřichov. Na www.jizerskaops.cz pak můžete po celou zimu nalézt každodenní zpravodajství o sněhové pokrývce v Jizerských horách, o stavu upravovaných tratí i upozornění na případná omezení na tratích. Přidat se k nám můžete i na facebooku.

Upravit Jizerskou magistrálu v celém jejím rozsahu vyžaduje nemalé úsilí. Je třeba zajistit opravy a servis roleb, rolbaře, kteří budou ochotni trávit mrazivé zimní noci úpravou tratí uprostřed hor, a v neposlední řadě i dostatek finančních prostředků na naftu a mnoho dalších výdajů spojených s úpravou Jizerské magistrály. Každoročně je na zajištění provozu potřeba až 5 milionů korun. Významnou část obdržíme z rozpočtů obcí, měst, Libereckého kraje a od našich sponzorů. Stranou by ale neměli zůstat ani samotní lyžaři, pro které jsou stopy Magistrály určeny.