Jizerská magistrála

Jizerská magistrála, autor: archiv Jizerská, o. p. s.

Jizerské hory

Bedřichov 218
Bedřichov, 468 12

Fax:+420 483 380 034
E-mail:informace@jizerskaops.cz
Web:www.jizerskaops.cz
QR kód
Jizerská lyžařská magistrála nabízí přes 180 km upravovaných běžeckých tratí.

Jizerská magistrála

Jizerská lyžařská magistrála je jednou z nejnavštěvovanějších a nejoblíbenějších oblastí pro běžecké lyžování v České republice. Běžecké stopy jsou zde upravovány již po více než tři desetiletí. Nemalou zásluhu na proslavení této oblasti má populární závod Jizerská padesátka, který se tady koná každý rok. Při přízni počasí se pravidelně strojově upravuje na 180 km tras v rámci celých Jizerských hor. Každoročně sem zavítá na 600 tisíc návštěvníků zejména z tuzemska, ale také ze zahraničí, například z Německa či Polska. Na své si přijdou lyžaři všech výkonnostních kategorií.

Úpravu stop zajišťuje již od roku 1999 nezisková organizace JIZERSKÁ, o. p. s., kterou za tímto účelem založila obec Bedřichov. Spokojenost lyžařů s kvalitou upravovaných tras je hlavním cílem společnosti, ale stojí to také nemalé úsilí i finance. Prostředky na úpravu Jizerské magistrály jsou získávány z veřejných rozpočtů obcí, měst a Libereckého kraje, od soukromých firem a od soukromých dárců (lyžařů). Činnost obecně prospěšné společnosti JIZERSKÁ lze podpořit prostřednictvím veřejné sbírky, která je povolena i kontrolována Krajským úřadem Libereckého kraje. Využití těchto prostředků musí být vždy řádně doloženo. Lidé tak mají jistotu, že všechny peníze budou použity na úpravu běžeckých tratí a činností s tím spojených. Možností, jak přispět, je hned několik. Nejoblíbenějším způsobem se stal prodej samolepek a odznaků v různých hodnotách s logem Jizerské magistrály. I přes velké výkyvy počasí a pomalejší start loňské sezóny přibylo na účtu veřejné sbírky na podporu Jizerské magistrály přes 550 tisíc korun.

Přispět na Jizerskou magistrálu lze takto:

• přímo na účet veřejné sbírky č. ú. 255 899 476 / 0300
  • prostřednictvím internetu využitím systému PaySec
  • dárcovskou SMS ve tvaru DMS MAGISTRALA na tel. číslo 87 777, cena DMS je 30 Kč a magistrála obdrží 28,50 Kč
  • vhozením peněz do zapečetěné kasičky v informačním centru v Bedřichově,
  • zakoupením samolepek a odznaků s logem Jizerské magistrály na označených místech

V souvislosti se zkvalitňováním služeb pro návštěvníky Jizerské magistrály byla navázána spolupráce s portály Skimapa.cz a Bilestopy.cz. GPS zařízení v rolbách umožňují zasílání aktuálních informací o úpravách tratí na webové stránky. Lyžaři v mapě přesně vidí, které trasy byly kdy upraveny. Aktuální informace o plánu úprav běžeckých tratí, o sněhové pokrývce i upozornění na případná omezení zveřejňuje společnost také na svých webových stránkách www.jizerskaops.cz a na profilu na Facebooku, kde lze najít mnoho informací přímo od samotných lyžařů.

Od loňské sezóny je pro lyžaře klasiky k dispozici nová trasa v úseku v úseku Maliník – Černá Nisa, starý povalových chodník – Hřebínek. Trasa vznikla ve spolupráci se státním podnikem Lesy ČR, Správou CHKO Jizerské hory, Povodím Labe a v neposlední řadě se společností EUROVIA CS, a. s.

Jizerské hory jsou v zimních měsících rájem především pro milovníky běžeckého lyžování, ale za zmínku stojí také úseky s takzvaným smíšeným provozem. To znamená, že se zde mohou pohybovat jak lyžaři, tak pěší. Mezi tyto úseky patří cesta z Bedřichova na přehradu Černá Nisa (U Trompetra – Černá Nisa, hráz), z Maliníku na Českou chalupu (po červené turistické), Vysoký hřeben a velmi hojně využívaná trasa z Jizerky od chaty Pešákovna na Smědavu (tzv. Jizerská silnice).

Za tým JIZERSKÉ, o. p. s.
Ing. Silvie Vasková
www.jizerskaops.cz