Zřícenina hradu Vranov - Pantheon

Web:www.vranov-pantheon.cz
QR kód

OPUScard

Sleva na vstupné 10% (mimo VII., VIII.)
Na strmém skalním bradle, které se vypíná vysoko nad Jizerou, byl na počátku 15. století postaven jeden z posledních hradů této oblasti, Vranov.

V době svého vzniku hrad vyhovoval všem obranným požadavkům, neboť při jeho stavbě bylo použito skupiny pískovcových skalisek spadajících na všech stranách skoro svisle do údolí Jizery. Podle zářezů a drážek ve skalních stěnách lze soudit, že obytné budovy na Vranově byly hlavně dřevěné, a proto se zachovala pouze sklepení vytesaných ve skále. Do hradu se vstupovalo postupně dvěma opevněnými branami. Na nejvyšším skalisku, stávala dřevěná hradní věž, která dominovala celému objektu.

Vranov poté prošel obdobími rozkvětu i úpadku, až v roce 1802 koupil maloskalské panství, k němuž Vranov patřil, podnikatel František Zachariáš Römisch. Ten dal upravit přístup k hradu a vysoko nad Jizerou vybudoval vyhlídku. V prostorách hradu a jeho blízkém okolí dal Römisch umístit množství náhrobků, pomníků, nápisů, kamenných uren a letopočtů připomínajících bájné i historické osobnosti a události, spisovatele, umělce, básníky. V jedné síni byla připomenuta jména a události z bojů proti Napoleonovi, jinde se návštěvník setkal s bájnými jmény českých dějin. Své místo tu nalezli i Shakespeare, Goethe, Cervantes a řada dalších. Takto nově upravenému areálu hradu Vranova se začalo říkat Pantheon. Römischovi nástupci však nevěnovali Vranovu tolik pozornosti, a tak mnoho z toho, co tvořilo někdejší Pantheon, podlehlo zkáze. Zůstal však úchvatný pohled na Malou Skálu a protékající Jizeru.

Poloha: nad obcí Malá Skála, 8 km od Turnova, 4 km západně od Železného Brodu

Přístup: pěšky se na Vranov dostaneme z Malé Skály červenou turistickou značkou (1,5km). Auto je nutné zanechat v obci Malá Skála a vydat se na hrad pěšky, na kole je místo poměrně špatně přístupné. Hrad bývá otevřen od května do září.

Rozhledové místo: z Pantheonu se nabízí pohled směrem k Drábovně, na Sokol a Suché skály.

Po propadu části parkánu v r. 2010 je tento po rekonstrukci a vznikl zde nový krásný prostor, který určitě stojí za návštěvu. Je zde i příjemné posezení u kiosku.

Svatby a romantické pobyty - nabídka

Po dohodě se správou hradu a matrikou MÚ v Turnově lze na hradě uspořádat svatební obřad.

Duben So - Ne 9:00 - 18:00
Květen - Září všechny dny v týdnu 9:00 - 18:00
Říjen So - Ne 9:00 - 18:00

V období od 01.04. - 15.05. a 15.09. - 31.10 otevřeno pouze soboty a neděle. V případě příznivého počasí i v týdnu, ale je nutno se podívat na web: www.vranov-pantheon.cz. V tomto období si lze také domluvit prohlídky individuálně při minimálním počtu 15 osob. Prohlídka hradu je individuální, každý účastník dostane přesný popis jednotlivých zastávek trasy.

Plné vstupné:50,00 CZK
Rodinné vstupné:100,00 CZK Max. 2 dospělí a 2 děti
Děti:30,00 CZK děti do 15 let
Senioři:30,00 CZK
Poznámka:Děti do 6 let a držitelé průkazu ZTP mají vstup zdarma.

Feng Ÿun Song a jazz trio

10.6.2016 20:00
Koncert v rámci Open Air kulturní sezóny hradu Vranov - Pantheon na Malé Skále.

Furt na cestě

9.7.2016 21:00
S Trabantem napříč kontinenty - z Austrálie přes Bangkok až na hrad Vranov. Vyprávění z nejnáročnější cesty Dana Přibáně.

Štěpán Rak - koncert

17.7.2016
Koncert známého kytarového virtuóza Štěpána Raka.

Jiří Smrž a Ben Levitt

30.7.2016 19:30
Vystoupení básníka, zpěváka a držitele ceny Anděl Jiřího Smrže a amerického houslisty Bena Levitta.

Šumný Jazz

13.8.2016 19:30
Koncert semilské jazzové formace.

Sousedi - koncert

20.8.2016 19:00
Trampské a další písničky, které se již staly klasikou letních večerů u ohně.

Josef Uchytil - JAZZ

27.8.2016 19:00
Koncert jazzové kapely Pepy Uchytila, vynikajícího muzikanta z Českého ráje.
Všechny akce

Výklad v cizím jazyce: angličtina, němčina
Texty v cizím jazyce: angličtina, němčina, polština, ruština, holandština
Služby a vybavení: stání na kola, občerstvení, prodej upomínkových předmětů, vstup se psy