Sklářské muzeum Nový Bor

Web:www.glassmuseum.eu
QR kód

OPUScard

Sleva 50% ze základního vstupného (neplatí pro již zlevněné vstupenky - děti, studenti, ZTP).
Sklářské muzeum v Novém Boru existuje již více než sto let. Je umístěno v centru města v empírovém domě, jehož vývoj je úzce spjat s bohatou historií výroby a obchodu s českým sklem v oblasti Lužických hor.
Budovu dal postavit sklářský obchodník Jan Kryštof Socher v roce 1804. Kotva v pískovcovém portálu je symbolem zámořského obchodu. Dokládá obchodní aktivity jeho majitelů v zemích střední Ameriky v 1. polovině 19. století.

V muzeu lze zakoupit kopie historického skla, moderní a tradiční skleněnou bižuterii, katalogy muzejních výstav a odbornou sklářskou literaturu.

Expozice: stylový a technologický vývoj českého sklářství a krátkodobé výstavy věnované významným etapám sklářské historie, výtvarníkům, sklářským firmám a odborným školám.

Leden - Prosinec Út - Ne 9:00 - 17:00

Plné vstupné:40,00 CZK
Zvýhodněné vstupné:20,00 CZK
Rodinné vstupné:100,00 CZK Max. 2 dospělí a 2 děti
Fotografování:20,00 CZK

Přístupnost

obtížný povrch obtížný sklon bezbariérový vstup bočním vchodem schody částečně přístupná toaleta - WC II.
Vstup
Přístupová komunikace k objektu je tvořena hrubou dlažbou s obtížnou kombinací podélného (15 %) a příčného (8 %) sklonu. Hlavní vstup do objektu je bariérový ( 6 schodů), zvonková signalizace s obousměrnou komunikací (výška 141 cm) je umístěna nad schody. Dvoukřídlé dveře (šířka 2x 68 cm) se otevírají mechanicky směrem dovnitř. Vedlejší vstup je možný z pravé strany objektu do suterénu, který je jedinou přístupnou částí objektu. Uzamčené jednokřídlé dveře vedlejšího vstupu (šířka 90 cm) se otevírají mechanicky směrem dovnitř. Zvonková signalizace není k dispozici. Ze zádveří (šířka 300 cm, hloubka 250 cm) vedou do interiéru další totožné dveře.
Interiér
ZVÝŠENÉ PŘÍZEMÍ A 1. PATRO V nepřístupném přízemí a prvním patře se nachází hlavní část expozice muzea a pokladna s pultem (výška 96 cm). Většina dveří má vyšší prahy (2 – 5 cm). Všechny průjezdy jsou širší než 80 cm, manipulační prostor je dostatečný. SUTERÉN V suterénu, přístupném vedlejším vchodem, se nachází malá část expozice a upravená toaleta. Všechny průjezdy jsou širší než 80 cm, manipulační prostor je dostatečný.
Hygienické zázemí
Částečně přístupná toaleta (dveře šířka 80 cm; kabina šířka 148 cm, hloubka 169 cm) je samostatná a nachází se v suterénu muzea. Jednokřídlé dveře do WC jsou označené a otevírají se mechanicky směrem ven. Přístup k míse z pohledu od vstupu do kabiny je zleva. Prostor pro vozík vedle WC mísy je blokován vysoušečem rukou (šířka 70 cm). Toaletní mísa je vybavena dvěma sklopnými madly.
Parkování
K dispozici jsou 2 vyhrazená parkovací stání, umístěná na parkovišti na náměstí cca 50 m od muzea. Další jedno vyhrazené stání je přímo u vedlejšího vstupu v ulici Kalinova.
Návaznost na dopravní uzly
Nejbližší autobusová zastávka MHD je umístěná ve vzdálenosti cca 250 m od hlavního vstupu do muzea. Vhodná přístupová trasa vede kolem parku vedle náměstí přes bezbariérově upravené přechody. Povrch komunikace tvoří převážně hrubší mozaiková dlažba. Nástupiště má rovný povrch, výška nástupní hrany je dostatečná.

Popisy exponátů v cizím jazyce: angličtina, němčina
Služby a vybavení: parkoviště, parkoviště pro autobusy, WC, prodej upomínkových předmětů
Typ muzea: výtvarné umění

Sklářské muzeum v Novém Boru, autor: archiv Sklářského muzea v Novém Boru