Rozhledna Tanvaldský Špičák

E-mail:ubytovanispicak@seznam.cz
Web:www.tanvaldskyspicak.cz
QR kód
Kamenná rozhledna na Tanvaldském Špičáku z roku 1909 je vysoká 18 metrů. Z jejího vrchu je kruhový výhled na Jizerské hory a českou i polskou část Krkonoš.

Pro větší pohodlí turistů byla na Tanvaldském Špičáku v roce 1889 zpřístupněna upravená skalní vyhlídka, nazývající se Fanterova skála. Po pár letech se nedaleko skály objevila bouda, kde místní podnikatelé prodávali lahvové pivo unaveným výletníkům po náročném výstupu.

Stavba rozhledny byla zahájena v roce 1908, byla pojmenována jako Jubilejní rozhledna císaře Františka Josefa I. Rozhledna byla slavnostně otevřena 4.července 1909, chata zhruba o rok později. V letech 1929-30 byly budovy navazující na rozhlednu výrazně rozšířeny. Kromě dvou prostorných hostinských místností, verandy a sálu zde návštěvník našel i osm pokojů pro hosty a místnost na uložení sportovního náčiní.

Rozhledna je vysoká 18m, vyhlídková plošina je umístěna ve výšce 14 metrů. Vede na ni celkem 69 schodů. Odměnou za výstup je nádherný kruhový výhled po celých Jizerských horách, přes Krkonoše a Černou studnici až po Ještědský hřeben.

Na vrchol rozhledny se pohodlně dostanete lanovkou z obce Jiřetín pod Bukovkou. Vrcholová stanice sedačkové lanovky stojí přímo u rozhledny. Z Jiřetína vede na vrchol také zelená turistická značka.

U chaty přilehlé k rozhledně je pomníček na paměť oslav 1. máje 1890 a manifestačního srazu z roku 1893.

V létě 2010 bylo na Tanvaldském Špičáku otevřeno dětské hřiště.

Přístup: pěšky po značených turistických stezkách z Tanvaldu, Dolní Smržovky, Albrechtic či Jiřetína pod Bukovou.

Poloha: 2,5 km od středu Tanvaldu, 8 km SV od Jablonce nad Nisou

Květen - Září Út - Ne 10:00 - 17:00
Říjen - Listopad Pá - Ne 10:00 - 17:00

Plné vstupné:35,00 CZK